Francouzský národní kroj

Francouzský národní kroj

Kultura jiné země je vždy zajímavá pro milovníky umění, cestující a dokonce i obyčejné lidi, kteří se zajímají o různé kultury. Národní kostýmy různých národů jsou rozsáhlým tématem, které může vypovídat o tradičních rysech obyvatel daného regionu.

Rozhodli jsme se přebývat na francouzském národním kroji a vybírat ho, protože Francouzi byli vždy trendy.

Trochu historie

Hlavní rysy francouzského národního kroje se začaly formovat ve vzdáleném 16. století. Jednalo se o předpoklady vlnitých límců, zkrácených pánských kalhot, plášťů, krajkových detailů a různých výšivek.

Jasněji řečeno, prvky tradičního kroje Francie byly formovány již v 17. století. Dlouhé košile, rozcuchané sukně, punčochy, kalhoty, výstřih atd. Přišly ke skříni. Oblečení bylo vyrobeno z materiálů, jako je vlna a plátno různých provedení. Toto pokračovalo až do konce 18. století.

V 19. století začali používat tkaniny z výroby. Krejčí na venkově se obvykle zabývali šitím, většinou na oběd, bydlení nebo malý poplatek.

Po Velké revoluci ve Francii v národním kroji se začala měnit. To bylo spojeno především s růstem blahobytu, stejně jako se objevil prodej nových továrních tkanin - látky a hedvábí.

Byly tam samozřejmě sváteční šaty, které byly ovlivněny městskou módou. Tvar zástěry, sukně, čelenky a střih korpusu se v jednotlivých provinciích lišily. To bylo patrné zejména u barevných prvků. Dokonce uvnitř provincie, prvky kostýmu byly často rozlišovány.

Koncem 19. století se všude objevoval městský kroj. Po dlouhou dobu však takový prvek jako čelenka, zejména v odlehlých oblastech nebo v oblasti Alp, zůstal v provozu.

Vlastnosti

Barvy a odstíny

Mezi barvami pro oděv převažovaly převážně klidné a zdrženlivé odstíny. Mezi nimi jsou šedá, hnědá, bílá. Tyto barvy byly typické pro mužský i ženský kostým.

Samozřejmě, dámské šatní skříně byly někdy jasnější. Kromě standardních barev může být sukně modrá, červená, méně často černá. Zástěry byly také červené nebo modré odstíny, stejně jako žluté. Korzet - fialová, vínová, hnědá nebo pruhovaná.

Tkanina a střih

V rolnickém oděvu bylo tenké plátno používáno hlavně pro sváteční oblečení, jako jsou sukně nebo košile, stejně jako prádlo. Hrubé plátno bylo určeno pro běžné nošení.

Pokud budeme mluvit o vnějším oblečení, pak to bylo šité z hustších a teplých materiálů, například, látky, přidávání bavlny nebo plátna nití k němu.

Po revoluci byly obvyklé materiály nahrazeny továrními tkaninami, mezi nimiž bylo hedvábí.

Odrůdy

Žena

Národní ženský kostým se skládal ze sukně s četnými shromáždění, široké bundy s dlouhými rukávy a přezky u límce a šálu nebo šátku přehozeného přes ramena. Sukně, zpravidla byla dlouhá, přibližně uprostřed holeně, s opotřebovanou bundou, padající z vrcholu sukně. Kofta se opřel v pase o zástěru, která byla o něco kratší než sukně. Šátek byl svázaný na hrudi nebo ležel pod bradou zástěry.

Povinným pro kostým byl korzet. Čelenka ženy je čepice, na které je nasazen další šátek nebo klobouk. Čepice byla nošena doma i na ulici.

Muž

Tradiční mužský kostým 19. století se skládal z následujících oděvů: kalhoty, košile, legíny, šátek na krk, vestu nebo sako.

Až do třicátých lét, rolníci nosili krátké kalhoty až do kolen, spolu s legíny nebo vlněné punčochy, který byl svázaný pod kolenem s vlnou podvazky, obvykle modrý nebo červený. Legíny byly často ze stejného materiálu jako kalhoty.

Již po 30. letech se objevily dlouhé úzké kalhoty. Košile už měla otočný límec. Manžety a límec byly zpočátku utaženy dvěma stuhami a později byly upevněny knoflíky. Navíc, oni také nosili šátek. Společně s košili si také nasadili vestu, světlou barvu se dvěma řadami kovových knoflíků. Nad pláštěm byla nošena, mohla by být krátká nebo protáhlá.

Košile vstoupila do každodenního života na konci 18. století. Měla rovnou siluetu, asi uprostřed stehna, na rukávech a na bráně. Šila z plátna.

Zpočátku, košile byla slavnostní oděv pro rolníky, a po revoluci 1830, to začalo být nosen ve městě řemeslníky a pracovníky. Pro rolníky, to zůstalo tradičním oděvem pro svátky a lidové festivaly.

V 19. století a na počátku 20. století se košile stala pracovním oděvem, ale stále si udržela svou pozici na venkově. V zimě, pastýři nosili široký plášť kozí kůže nebo hrubé kožešiny nahoře to.

Až do teď, někdy můžete vidět klasické tričko na umělce.

Pokud budeme hovořit o čelence, pak v 18. století to byl trojúhelník pro rolníka, byla nosena až do počátku 19. století. Ona byla nahrazena kulatým kloboukem se širokým lemem, slamou - pro léto, jako jeden - pro chladné počasí.

Muži - obyvatelé pobřeží měli čepici z vlny, podobnou čepici Phrygian. Taková čepice byla zdobena pompomínkou visící zezadu.

Dítě

Dětské kostýmy se v té době příliš nelišily od dospělých, vše záviselo na pohlaví a věku dítěte.

Pro dívky - sukni, byly možné i kratší možnosti než pro dospělé. Sukně byla doplněna zástěrou a košili, čepice byla povinná.

Pro chlapce - zkrácené kalhoty, prodlouženou košili a vestu. Společně s kalhotami, které si oblékly na kamaše, byly šaty podobné dospělému muži.

Příslušenství a obuv

Tradiční boty - boty, vyřezávané ze dřeva. Tyto boty byly navrženy pro muže i ženy. Dlouho se nosila.

Pokud hovoříme o doplňcích, pak postupně ženy používaly krajkové detaily k ozdobení oblečení, stejně jako elegantní siluety v oblečení. Tak se snažili zdůraznit svou ženskost.

Prolamované rukávy od lokte k zápěstí - další z doplňků, které jsou vlastní módy té doby. Rozmanité vlásenky, které se schovávaly pod pokrývkou hlavy, vypadaly elegantně na slušném sexu.

Moderní modely

V moderním světě se obyvatelé často pokoušejí oživit tradice, uspořádat různé festivaly a znovuvytvořit události, organizovat kostýmní soutěže.

Rozdíly v kostýmech se v podstatě skládají z ozdob, výšivek, pokrývek hlavy, někdy dokonce i ozdobných tvarů, korálových dekorací, tkanin a barev.

Samozřejmě převážně tradiční kostým nosí umělci nebo vlastenci na festivalech. Obyvatelé tak prokazují originalitu své oblasti.

V moderních modelech jsou jasnější extravagantní odstíny, nové formy a detaily.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky