Čínský národní kroj

Čínský národní kroj

Tradiční čínský kostým s názvem „Hanfu“ stále neztratil popularitu. To je často používáno jako historické šaty nebo tradiční kostým pro různé oslavy. V každodenním stylu nyní využívají i prvky tradičního kroje.

Trochu historie

Čínské národní oblečení se objevilo s rozkvětem čínské civilizace. Současně s příchodem každé nové dynastie se její detaily změnily. Jeho luxus a bohaté barvy zůstaly nezměněny.

Národní kroj Han a Dzin dynastie vypadal docela zdrženlivě. V té době se zrodil základ tradičního kostýmu Hanfu, který byl později doplněn malým množstvím dekorativních prvků. V těchto dobách byl starověký kostým Hanfu považován za tradiční oděv čínského císaře a jeho rodiny.

Další vládnoucí dynastie Tangu učinila tradiční kroj luxusnějším. V těchto dnech byly šaty zdobené vzory a šperky vítány.

Kostýmy během dynastie Ming a Sleepy začaly vypadat elegantněji. Elegantní šaty a sukně pro dívky a sofistikované pánské obleky zdůrazňovaly zvláštnosti vysoké čínské kultury. K tradičnímu čínskému kostýmu během dynastie Qin byly přidány složité vzory a motivy fantazie.

Třicátá léta minulého století se shodovala s koncem čínské monarchie. To se samozřejmě odrazilo v charakteristice tradičního čínského oděvu, který se stal poněkud skromnějším a zdrženlivějším. Národní oblečení obyvatel této země se však vždy vyznačuje jasností a originalitou.

Vlastnosti

Stejně jako všechny národní kroje, i tradiční čínský oděv má řadu vlastností, které odrážejí vlastnosti čínského světonázoru a jejich tradic.

Jedním z hlavních rysů, které nelze ignorovat, je kontrastní lem, který zdobí pánské i dámské obleky.

Dalším důležitým prvkem je stojací límec, který doplňuje všechny košile a šaty.

Barvy a odstíny

Tradiční čínské kostýmy nemohou zůstat v davu nepostřehnutelné díky svému jasu. Květy byly vždy velmi důležité. Takže se věřilo, že modré oblečení chrání před vlivem zlých duchů, zelených - se vznikem něčeho nového. Červená barva, symbol mocného ohně, je považován za barvu dynastie Joe.

Důležitou roli hrály vzory, které zdobí čínský kostým.

Všechny prvky výšivky nesly hluboký význam. Například hieroglyf symbolizující orchidej, ztělesněné poznání a pivoňka - bohatství.

Obecně se jednalo o barevné schéma obleku, které vždy pomohlo určit, do které třídy tento člověk patří. Bohatší lidé se tedy oblékli do šatů bohatých barev, zatímco chudí museli nosit vybledlé kostýmy z levných tkanin.

Tkanina a střih

Je známo, že rodištěm hedvábí je Střední království. Tento materiál se proto nejčastěji používá při šití tradičních krojů. Hedvábí je oblíbené nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale také díky léčivým vlastnostem, které mu byly přisuzovány. To je věřil, že během nošení, kvůli tření hedvábí na těle, to může léčit lidské tělo z různých bolestí. Spodní prádlo je tradičně vyrobeno z tlusté bavlny.

Pokud jde o střih, čínský kroj Hanfu je poněkud volný.Skládá se z košile se širokými rukávy a dlouhé sukně. Dámské šaty v čínském kroji jsou vhodnější, ale ve Středním království nemůžete splnit vulgární šaty.

Odrůdy (Žena, Muž, Dítě)

Tradiční pánský oblek se skládá z kalhot s názvem „ku“ a volnou košili. Košile byla vyrobena tak dlouho, že zakryla kalhoty, které nebylo obvyklé demonstrovat ostatním. Kromě hlavních kalhot, šité z lehké bavlněné tkaniny, muži také nosili "Taoku", který se překládá z čínštiny, jako "kryt na kalhoty." Na pás byly připevněny pásky.

Elegantní čínský kostým byl doplněn o světlé tričko originálního střihu. Jednobarevná a krátká košile měla na sobě zátah.

Dámský kostým, nazvaný “zhutsyun”, sestává z sukně a bundy, spolu se podobat slunečnímu prádlu. Varianty tohoto obleku se liší délkou a rysy řezaných sukní. Ženy ve středním království také nosily několik druhů šatů.

Jednou z variant tradičního oděvu je „chansam“. Prostorné oblečení, které skrývá ženské tělo před zvědavýma očima, bylo jasné a velmi zdrženlivé. Nechal jen holky, dlaně a tvář dívky. Modernější modifikace těchto šatů je „zipao“.

Tsipao má užší řez, přítomnost řezů na stranách a nepřítomnost rukávů. Je to tento typ tradičních čínských šatů, který ztělesňuje eleganci stylu orientálních žen.

Příslušenství a obuv

Odpovídající boty a klobouky byly vždy považovány za součást čínského stylu. Tradiční obuv nikdy nebyla pohodlná. Čínské ženy se snažily o to, aby jejich nohy zůstaly malé a občas za to obětovaly velké oběti.

Součástí národního kroje byly malé trojúhelníkové boty, buď šité z lehké tkaniny nebo tkané ze slámy. Teplejší varianta - vysoké látkové boty připomínající punčochy. V dynastii Maань, pevné boty s tlustými dřevěnými podrážkami byly také použity v každodenním životě.

Moderní modely

Tradiční čínský kostým inspiruje mnoho moderních návrhářů. Jeho prvky se objevují v šatech pro každodenní život a ve slavnostních obrazech.

V Číně a zemích bývalé SNS a Evropy jsou populární tradiční čínské košile. Zkrácené a zdobené límcem, dobře zdůrazňují mužskou postavu a zapadají do ležérního stylu. Dívky z celého světa oceňují elegantní šaty qipao. Sedací oblečení dokonale zdůrazňuje ženské firmy.

Nejlepší možností je qipao z přírodního hedvábí, které neztrácí svůj tvar a vypadá draho a elegantně.

Bohaté a zároveň poněkud zdrženlivé tradiční čínské oblečení inspiruje svým jasem a stylem jak běžných milovníků módy, tak slavných návrhářů.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky