Membránový plášť

Membránový plášť

Membránová tkáň - co to je

Samotná membrána je mikroskopický film se speciálními vlastnostmi větru a vodoodpudivosti, ale schopný projít vodní párou. Svařuje se nebo lepí na horní část tkaniny speciální technologií. Tímto způsobem se získá membránová tkáň. Kůže v membránovém plášti dýchá a pot se odvádí.

Charakteristiky

Hlavní vlastnosti membrán - nepromokavé a prodyšné vlastnosti.

 • Vodotěsnost je tlak vody, který může membrána vydržet.
 • Prodyšné vlastnosti - množství odpařování, které prochází tkání za jednotku času.

Rozlišujte pórovité membrány, besorovy a kombinované.

Pórová membrána se skládá z nejmenších pórů. Když se potíme, molekula potu se stává vodní párou a jde nahoru póry. Voda nemůže prosakovat dovnitř, protože kapka vody je mnohem větší. Tato tkanina je jemná a měla by být pečlivě ošetřena. Pokud je odběr nedostatečný, membrána se v krátké době zhoršuje - póry jsou blokovány, zhoršují se dýchací vlastnosti.

Porézní membrány nemají póry. Odpařování, které stoupá na vnitřní povrch membrány, se zde ukládá a v důsledku aktivní difúze se přivádí na vnější povrch. Tak, bunda s takovou membránou vydrží dlouho, nepotřebuje nouzovou péči a je určena pro různé teplotní podmínky. Ale jeho "dýchání" vlastnosti níže.

Kombinované membrány jsou kombinací pórových a nepórových membrán. Kombinují to nejlepší z jejich vlastností, ale cena těchto membrán je extrémně vysoká.

Pros

 1. Bunda z membránové tkaniny bez tíže a pohodlí, neomezuje pohyby.
 2. Je to velmi teplé, pokud se aktivně pohybujete.
 3. Díky vlastnostem dýchání se dítě při nošení nebude potit. Bez obav z pocení a odpuštění můžete bezpečně jít do obchodu, autobusu nebo metra.
 4. Vzhledem k vodě odpuzujícím vlastnostem se nebojíte nejen deště nebo sněhu, ale také pádu do louže.
 5. Nečistoty se snadno čistí membránovými plášti, není třeba je umývat každý den.

Nevýhody

 1. Hlavní nevýhodou je cena. Membránová bunda je drahá věc, zejména pokud jde o děti, které rostou velmi rychle.
 2. Vyžaduje povinnou důkladnou péči.
 3. Membránové pláště, zejména pórové, mají krátkou životnost, a to i při řádné péči.
 4. Pod takovou bundou nemůžete nosit nic. Spodní vrstva oděvu musí být správně vybrána.
 5. Membránová bunda není vhodná pro lidi, kteří milují všechno přirozené.
 6. Zahřívejte v bundě pouze při jízdě. Pokud máte v plánu sedět v závěji nebo mít dítě v kočárku, zastavte svou volbu na něčem jiném.

Jak umýt

Nejprve si pečlivě přečtěte doporučení týkající se péče na štítku bundy a snažte se je následovat.

Existují však obecná pravidla pro membrány. Membránové pláště nelze prát jednoduchými pracími prostředky nebo mýdlem - ucpávají póry membrány a tím zhoršují dýchací vlastnosti tkaniny. Totéž lze říci o bělicích a klimatizačních zařízeních. Prací prostředky obsahující chlor zvyšují propustnost tkaniny, čímž snižují vodoodpudivost. Nejlepší je použít speciální nástroje prodávané ve sportovních prodejnách.

Regulace teploty membrány - 30-40 stupňů. Ruční praní pouze tak, aby nedošlo k poškození tkaniny. Squeeze příliš ruce, ne kroucení. Nenamáčejte a nežehlete. Pro usušení výrobku není zavěšen a narovnejte se na vodorovném povrchu.

Technologie

Existují dvě kategorie membrán - mikroporézní a hydrofilní.

Technologicky mikroporézní membrána je mechanicky natažený teflon, který se proměnil v nakreslený polokrystalický film.

GORE-TEX

Nejznámější mikroporézní membrána - GORE-TEX - kvalitní, drahá, velmi prodyšná, s dobrými vodoodpudivými vlastnostmi.

Má však řadu nevýhod:

 • Dýchá horší než hustě tkaná bavlna.
 • Nemá velmi dlouhou životnost.
 • Drahé.
 • Rusty při pohybu.
 • Se silným tlakem na tkaninu začíná vlhnout.

Hydrofilní membrána je velmi tenká vrstva polymerní tkaniny se speciálními vlastnostmi. Nemá póry, resp. Tlak neovlivňuje jeho odolnost proti vodě. Nečistoty, prach a saponát nenanášejí membránu. Tato membrána je plně větruvzdorná a pratelná.

Nicméně, jeho prodyšné vlastnosti jsou zpočátku mnohem horší než vlastnosti mikroporézních a odpuzující vodu obecně ztrácejí mnoho na GORE-TEX. Sympatex a Dermizax jsou nejznámějšími značkami hydrofilních membrán.

Membránová tkanina EVENT

Fabric eVENT je tvořen novou technologií. Naše kůže sama o sobě je mastná a tuk kůže ucpává membránu. Proto všechny mikroporézní membrány vyžadují speciální impregnaci odpuzující skvrny. V technologii eVENT je základna membrány - PTFE - chemicky modifikována, takže membrána sama o sobě působí jako repelent. Takže póry membrány nejsou ucpané špínou, zatímco zůstávají otevřené.

Propustnost vzduchu takové membrány je často mnohem vyšší než u GORE-TEX. Výrobce takové membrány - společnost Lowe Alpine.

Jak si vybrat

 1. Stejně jako při každém nákupu zkontrolujte všechny spojovací prvky (zipy, suchý zip, háčky), švy a kapsy. Všechno by mělo být hladké, elegantní a funkční. No, pokud se švy nahrají.
 2. Určete, proč potřebujete bundu - nosit ji každý den ve městě nebo pro turistiku, horolezectví, školení a na základě toho zvolit úroveň vodotěsnosti a prodyšných vlastností, které potřebujete.
 3. Nezapomeňte, že membrána je určena k pohybu, jinak to bude zima. Nekupujte membránovou kombinézu, která sedí na vozíku. Kromě toho by měl být oděv pod membránovou bundou také speciální - termální prádlo a vlněný svetr. Nemáte-li je ve skříni, je rozumné je zakoupit spolu s bundou.
 4. Nosit sako a pohybovat se v něm. Měli byste být pohodlní. Věnujte pozornost límci a kapotě - musí mít kravaty, které vám umožní nastavení pod hlavu. Nezapomeňte - není to látka, která se ohřívá, ale vrstva vzduchu mezi ní a tělem, bunda by neměla být příliš těsná.
 5. V oblastech s největším třením, jako je dno rukávu nebo vnitřní povrch nohy, by švy měly být přesunuty na jednu stranu nebo nepřítomny.

Nové značky

Pouštní DPM

Spojené království vyrábí kamufláž Desert DPM s membránou GORE-TEX speciálně pro armádu. Věnujte pozornost novému modelu. Odolné, pohodlné, stručné. Dvě kapsy na hrudi, zip na zip, kapuce s kapucí.

Columbia

Neméně známá společnost Columbia nabízí nový model větrovky. Společnost pracuje s mikroporézní membránou Omni-Tech. V bundě podlepené švy, dvě kapsy na zip. Bundu lze složit a odložit do kapsy.

Módní modely a obrazy.

Muži

Bunda Jack Wolfskin COULOMB

Městská bunda s třívrstvou membránovou tkaninou TEXAPORE O2 SOFTSHELL 3L. Pohodlné a silné za všech povětrnostních podmínek.

Bunda Bergans Eidfjord

Norský model s 3-vrstvou membránou Bergans Element Active. Můžete využít jak pro turistiku, tak i pro opotřebení ve městě. Větrání podpaží a pohodlně umístěné kapsy na zipy.

Jacket The North Face Hype

Na velmi lehkou (pouze 350g.) Bundu s membránou Gore-Tex byla přidána postřik na ramena, což poskytuje další trvanlivost. Zip je laminován.

Ženy

Bunda Mountain Equipment Tupilak

Nejlehčí bunda (193 g) S membránou dri1 2,5L, velmi prodyšná a funkční. Na obrázku je fit, pár kapes, v podpaží - ventilace.

Aktivní bunda Norrona Bitihorn Gore-Tex

Celoroční bunda s membránou GORE-TEX Active Shell, dokonale přiléhající k tělu, prodyšná a pohodlná, s ventilací podpaží.

Dítě

Nastavit zimu pro chlapce Crockida BK20017 / n5

Sada membrán s izolací Fellex. Odnímatelná kapuce, nastavení na obrázku, reflexní prvky. Anatomické prvky, sníh sukně na kalhoty.

Membránová zimní sada pro dívku Slave

Montérky kanadského výrobce s ochranou proti sněhu. Ochrana proti opotřebení, fleecová podšívka na zádech, kapuce a límec. DWR vodoodpudivá úprava. Teplotní rozsah od +5 do -30 stupňů.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky