Druhy tkanin pro oděvy

Druhy tkanin pro oděvy

Kvalita oblečení závisí na dvou věcech: kompetentní šití a dobrá tkanina. Je to tkanina, která určuje účel věci, jsme se řídí především při výběru oblečení: teplé nebo světlé, vlněné nebo hedvábí, syntetické nebo přírodní.

Odrůdy ve složení

Přírodní látky - všechny tyto materiály při výrobě přírodních surovin. Nezáleží na tom, co - zelenina, minerální nebo zvířecí. Všechny tkaniny vyrobené z tohoto materiálu jsou velmi odolné, šetrné k životnímu prostředí, nezpůsobují alergie. Kromě toho tolerují kombinaci s umělými vlákny, což vede k velmi silným a trvanlivým kombinacím. Tkáně z přírodních rostlinných materiálů zahrnují len, bavlnu, jutu, konopné prádlo, baldachýn, prošívané látky.

Lněné tkaniny jsou vyrobeny z rostlinných surovin. Přirozený len je stonky lněné rostliny. Nyní je poměrně těžké najít lněné tkaniny v čisté formě na prodej. Přirozený len je velmi pomačkaný a odlupující se na okrajích, navíc je velmi snadno roztřepený. Proto se v průmyslové výrobě lnu dlouho mísí s umělými přísadami, což umožňuje dosáhnout vyšších vlastností tkaniny. Nicméně, až do teď přírodní lnu je používán v lékařství, některé chirurgické nitě jsou vyrobeny z toho. Charakterem této látky jsou antiseptické vlastnosti.

Bavlněné tkaniny jsou vyrobeny z bavlněných krabic, které jsou plodem bavlníku, dosahují výšky 7 metrů. V přírodě existuje 32 druhů divokých rostlin bavlny a pouze 6 pěstovaných. Nejdražší tkaniny jsou vyrobeny z egyptské bavlny. Američan je ceněn méně, tak levněji. Bavlněné tkaniny patří velur, poplín, zápatí, chintz, samet, džínové, flanel, umělý semiš, interlock, velveteen, chladič, calico, satén, batiste.

Hedvábné tkaniny jsou živočišného původu, protože jsou vyrobeny z zámotků bource morušového. Chcete-li získat libru hedvábí, potřebujete asi tři tisíce zámotků. Hedvábí je tak silné, že tkanina složená v 16 vrstvách nemůže být vystřelena kulkou magnum. Hedvábí je hypoalergenní, saprofyty nezačnou. Hedvábí hoří pouze v přítomnosti zdroje ohně, pokud jej odstraníte, látka přestane hořet. Při hoření zápach spálí nitě a neohýbají se, ale rozpadají se na popel. Skupina hedvábných tkanin zahrnuje satén, šifon, krepovou tkaninu.

Vlněné tkaniny (plst, pálkování, rouška, tvíd, plst, boucle, atd.) jsou vyrobeny z vlny ovcí, velbloudů, koz. Předpokládá se, že vlněné tkaniny přispívají k rychlejšímu hojení ran v důsledku vysokého obsahu lanolinu. Pokud je tkanina označena jako "přírodní vlna", pak procento ostatních vláken nepřesahuje 7 jednotek. Vlněná tkanina je odolná proti ohni.

Umělé tkaniny jsou vyrobeny z přírodních látek. Zdálo by se nemožné vyrobit látku ze skla, kovu, kamenů, ale vědci se naučili, jak takový materiál zpracovat do látky. Všechny známé a oblíbené tkaniny z umělých vláken - viskóza. Také zde jsou tkaniny s lurexem a metalizovanými nitěmi.

Syntetické tkaniny z polymerů. V nich není nic přirozeného. Patří mezi ně polyamidové tkaniny (kaprón, nylon), polyester (mikrovlákno, polyester, polyester), polyvinylchlorid (stanová tkanina, plachta na stany), polyuretan (elastan, spandex a lycra), akryl, polypropylen (pro výrobu termoprádla). Textilie plevelů a netkaných textilií (děrovaných) vypadají velmi zajímavě.

Navíc syntetika je dobrá tvarová retence, snadná péče, odolnost proti opotřebení, nižší náklady.

Druhy tkanin do místa určení

Každá tkanina má svůj vlastní účel krejčovství: nebudete šít večerní šaty z plachty, hedvábí není vhodné pro stan.

Tkaniny pro pracovní oděvy. Pro šití speciálních účelů se používají především syntetické tkaniny, avšak přírodní prádlo je vybráno pro spodní prádlo a uniformu vojáka. Požadavky na pracovní oděvy: \ t

 • vysoké odpuzující vlastnosti;
 • hygiena (zejména pro lékařské oděvy);
 • musí se dobře umýt a rychle zaschnout;
 • oblečení musí dýchat;
 • mají vysokou odolnost proti opotřebení;
 • vyhovovat GOST;
 • mají nízkou hořlavost.

Pro řadu povolání musí být pracovní textilie navíc odolná vůči kyselinám, zásadám, vysokým teplotám a musí být vodotěsná. Pro výrobu těchto oděvů se používá kepr (100% bavlna nebo nějaká směs syntetických vláken), tis (směsný polyester 65% a 35% bavlna), moleskin (tkanina se zvýšenou odolností proti prachu, jeho tkaní je tak silné, že šijí kombinézy pro frézovací a azbestové podniky Moleskine chrání pokožku před ozářením a biologicky aktivními látkami); ha atov, plachty (na rukavice a tašky).

Pro večerní a slavnostní šaty jsou vybrány elitní a často exkluzivní tkaniny. Obvykle se jedná o směsný typ tkanin nebo přírodních hedvábných tkanin. A věc není, že bavlněné tkaniny vypadá příliš jednoduché, faktem je, že večerní šaty mají určité styly, které vyžadují určitou látku. Pro večerní šaty s rozšířené sukni fit moaré, protože tkanina položí krásné záhyby. Pokud jsou takové šaty šity ze střižu, sukně bude viset a vypadat neuspořádaná.

Záclony a další sada na oknech šitá ze záclonové tkaniny. Jedná se o těžkou, často syntetickou tkaninu, která dobře zakrývá záhyby, zatímco si zachovává svůj tvar, snadno se umývá a rychle schne. V Evropě je záclonka vyrobena z polyesteru, čínská tkanina je převážně nylon. Tkanina je často ošetřena prostředky, které zvyšují odolnost vůči znečištění. Přírodní vlny a sametové záclony jsou ošetřeny formulacemi můry. Obvykle, žakár, taft, satén, méně často satén být používán odstranit záclony.

Pro turistické vybavení má svůj vlastní typ tkaniny. Je nezbytně vodoodpudivý, jasný, odolný proti větru, odolný vůči vysokým teplotám. Polypropylenové tkaniny se používají pro termoprádlo, mají velmi volné tkaní, díky čemuž vlhkost vystupuje a tělo zůstává suché uvnitř.

Stany jsou vyrobeny z polyesterové tkaniny impregnované polyuretanem, silikonem.

Výběr podle sezóny

Tkaniny mohou být klasifikovány podle sezóny, protože každý z nich má určité vlastnosti, které umožňují, aby se člověk cítil pohodlně v oblečení po celý rok.

 • Zima Zimní sezóna vyžaduje dobré uchování tepla z tkaniny. Proto je hlavním kritériem pro zimní věci - přirozenost. Cashmere je jemná vlněná tkanina vyrobená z kozí chmýří, možná merino. Je velmi teplá a zároveň lehká, dobře ležící. Kašmírové svetry a šaty jsou velmi odolné proti opotřebení, nepotahují se, nevařují, nosí se po celá léta. Vzhledem k tomu, kašmír je velmi drahé vlny, to je obvykle pro zimní oblečení, které jsou vybrané tkaniny s určitým procentem kašmíru. To je dost na to, aby byla věc mnohem teplejší a příjemnější pro tělo.

Ostatní vlněné tkaniny: tvíd, boucle, dres, seznam může pokračovat, určený pro šití teplých sukní, kalhot, obleků na zimu.

Fleece - 100% syntetická tkanina, ale je nepostradatelná jako zimní oblečení pro sportovce.

 • Jaro Jarní tkaniny jsou rozděleny do dvou typů: pro časné jaro a pro pozdní. Pro brzké jaro je také požadována vlna, ze které jsou šity demi-sezony. Velmi populární kůže a tkanina "pod kůží". Jsou to bundy a pláštěnky. Smíšené tkaniny se používají pro svetry, mikiny a košile.

Pozdní jaro má rozmanitý výběr tkanin, oni zahrnují přírodní, umělé a syntetické. Recenze ukazují, že ještě není příliš horká, ale není příliš studená, a proto bude pohodlná v oblečení ze syntetických nebo smíšených tkanin.

 • Léto - doba přírodního hedvábí, lnu a bavlny. Syntetické tkaniny, které nevypouštějí vlhkost, nelze nosit v teple, protože tělo se přehřívá ještě více. Hedvábí má výbornou prodyšnost, takže není na těle cítit. Dobře absorbuje pot a okamžitě schne. Hedvábí téměř okamžitě získá teplotu vašeho těla. Hedvábná tkáň umožňuje pokožce rychleji se regenerovat, takže na těle nikdy nebude odření. Hedvábné předměty zůstávají po celá léta nová.
 • Podzim Podzimní čas je charakterizován častými dešti a větry, takže hlavní vlastnosti tkanin - nepropustnost a nepropustnost. Ukazuje se, že vodotěsné tkaniny mohou být vyrobeny z obyčejného lnu a bavlny. Hlavním tajemstvím je impregnace polymerů, které dávají tkanině novou vlastnost. Je velmi výhodné vyrábět takové látky z polyesteru nebo nylonu (oxword, jordan, taffeta). Pokud potřebujete lehčí a pružnější oděv, vyberte si věci z oxvordu z nylonu. Tyto tkáně však mají své nevýhody - nedostatečnou propustnost vzduchu, která zabraňuje průchodu kyslíku dovnitř kůže.

Reflexní tkaniny se používají k výrobě dětského podzimního oblečení.

Velkolepé kombinace

Chcete-li, aby oblečení vypadalo co nejpůsobivěji, musíte si zapamatovat některá pravidla.

Nejen hedvábné tkaniny (šifon, hedvábí, satén, organza), ale i samet, satén, krep de chine a krep budou dobře kombinovány s krajkovými tkaninami - guipure, krajkou.

Saténové látky jsou velmi náročné v kombinacích, „fungují“ pouze v kombinaci se sametem, šifonem, organzou a krajkou.

Velvet jde dobře s kožešinou, saténem, ​​saténem a dalšími lesklými tkaninami. Velmi zajímavá a odvážná kombinace s denimem, ale měla by být používána s opatrností.

Pletený dres je velmi populární tkanina, vypadá skvěle s kůží, semišem, džíny. Pro odvážné ženy mohou být kombinovány s krajkou a hedvábím.

Denim je zřídka kombinovaný s denim. Nosit džíny a džínové bundy v jednom souboru nestojí za to. Je lepší zvolit výrobek z kůže, sametu, úpletu. Dobré kombinace vznikají s látkou, tvídem, rouškou, žakárem a dokonce i tapisérií.

Taffeta vypadá skvěle ušlechtilých tkanin, kombinovaných s žakárem, sametem, stejně jako s poplínem.

Hedvábí přichází v dobré kombinaci s šifonovou tkaninou a všemi ostatními tkaninami hedvábné skupiny. Lze kombinovat se sametem a dokonce i dresem.

Šifon - lehká a létající tkanina, která je kombinována s téměř jakoukoli jinou. Pokud by se před 10 lety dalo kombinovat pouze s materiálem, který je podobný tomu, nyní jsou těžké materiály používány ke skládání souboru: samet, kůže a džíny. Ale tradiční kombinace se saténem, ​​organzou a krajkou jsou stále relevantní.

Nejnovější výrobní technologie

Tkanina je vyráběna nejen tradičním způsobem, ale i velmi originálním. Například jako novinka - tkanina z plechovky. Patent pro tkaninu Fabrican patří společnosti Manuel Torres. Skládá se z rozpuštěné bavlněné nitě ve spreji. Zamrznou ve vzduchu a proces výroby oděvů se děje takto: tkanina se nastříká na tělo v co nejvíce vrstvách.Místo těla můžete použít prázdný znak. Věci z takové vysoce kvalitní tkaniny lze prát jako běžnou bavlnu, mají všechny vlastnosti bavlněné tkaniny. Nicméně, pokud se vám nelíbí, co se stalo, tkanina se snadno rozpustí se stejným složením, s jakým je poháněna do plechovky.

Alcantara - samolepící tkanina, která je vyrobena z netkaného polyesterového vlákna. Povrchově se podobá umělým semišům. V procesu výroby je tkanina potažena polyuretanem a vnitřní povrch je ošetřen abrazivem. Tato tkanina je snadno čistitelná, vysoce odolná proti slunečnímu záření, prodyšná a velmi odolná vůči fyzickým vlivům. Používá se jako potahový materiál, včetně čalounění vozu.

Pogumované tkaniny se používají pro výrobu oděvů a pláštěnek. Jsou dvou typů: jednovrstvé (pryžová vrstva) a vícevrstvá (gumová vrstva je umístěna mezi dvěma vrstvami jiné tkaniny). Bavlna a dokonce i hedvábí jsou považovány za základ pro takovou tkaninu a „horní“ tkanina je obvykle vybrána pro horní vrstvu. Po celé své pevnosti má pogumovaná tkanina jednu hlavní nevýhodu - vzduchotěsnost.

Názvy tkanin a jejich vlastnosti

Názvy tkanin je mnoho, my se zaměříme na nejoblíbenější.

Bavlněné tkaniny: calico, satén, chintz. Chintz je lehká tkanina s nízkou hustotou, která se používá pro šití ložního prádla a košile. Může být barvena, bělena nebo potištěna. Hrubá kaliko - hustá tkanina. Calico je malované, plněné nebo bílé - plátno. Spodní prádlo je šité z bílé hrubé, prosté barvy se používá pro obložení na svrchní oděvy. Satén je lesklá tkanina, hustá, se silnější nití nití. Je vyroben z lnu, ložního prádla, obložení. Velmi odolná a odolná proti opotřebení.

Lněné tkaniny: postel, ložní prádlo, nábytek, kostým, speciální účel. Všechny se nazývají "len". Lněné tkaniny jsou jemnější, mají žakárové vazby. Kostýmy mají často ve své kompozici syntetickou nit a kombinované tkaní. Pro pracovní oděvy se používají speciální tkaniny.

Skupina vlněné tkaniny. Česaná vlna - gabardine, krep, trikot, boston. To má otevřený tkát vzor, ​​žakárové nebo lněné tkaní metoda. Jemná vlna - rouška a látka - mají uzavřenou vazbu, sušená vlna zavírá vzor plátna. Hrubá vlna sypká, hustá a hrubá.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky