Světově proslulý zakladatel stylu "Unisex"

Světově proslulý zakladatel unisexu

Světově proslulý zakladatel stylu Unisex, Yves Saint Laurent, se narodil v Alžírsku v roce 1936. Dokonce i v prvních letech si matka všimla kreativity v chlapci a snažila se v něm rozvíjet designové dovednosti. Poté, co se rodina ve věku 18 let přestěhovala do Paříže, Yves se již profesionálně zabýval vývojem módního oblečení.

Zároveň si ho všiml již renomovaný módní návrhář Christian Dior, který si mladého mistra vezme za asistenta. V roce 1957, po smrti Dior, Saint-Laurent se stal plnohodnotným uměleckým ředitelstvím Domu módy Christian Dior.

O rok později, návrhář představil první vlastní kolekci šatů pro dívky z lehkých tkanin a šatů bez pasu. Modelová řada byla pojmenována „Trapezium“ a byla nadšeně přijata veřejností.

Po prvním debutu podnikl Saint-Laurent odvážný krok a vytvořil sbírku Beatnik, ve které byly dívky oblečeny do kožených rockerových bund a přileb pro cyklisty. Tato výzva tehdejšími módními kritiky nebyla pozitivně vnímána a mladé čtvrti musely opustit společnost Christian Dior.

Svatý Laurent zoufá a vytváří svůj vlastní módní dům Yves Saint Laurent, který se později stane světově proslulým díky logu značky YSL. V 60. letech vytvořil několik populárních sbírek, které ocení jak kritici, tak ženy módy: "Forest Robin", "Bambara", "Safari", "Leitmotif". Ve stejné době, vydání původní parfémy linie "Rive Gauche".

Fanoušci stylu YSL oslavují závažnost šatů a elegancí, přesností řezu s použitím luxusních a světlých tkanin. Šaty pro ženy ze sbírek Willow mohou být použity pro obchodní jednání a pro romantická data a pro přehlídky na pódiích. Na základě principu „krása bez přemíry“, couturier vytvořil oděvy, které zdůrazňují dokonalý styl a mohou být pro muže velmi svůdné.

V roce 1971, módní guru vytvoří zásadně nový Unisex styl, který vymaže linku mezi mužem a ženou. Oblečení, obuv a později kosmetika a parfémy ztrácejí své znamení, že patří k podlaze.

Zpočátku bylo takové odvážné rozhodnutí kriticky vnímáno světovým společenstvím. Ale společenské trendy, které se objevily ve druhé polovině 20. století: hippie a feministická hnutí, boj za rovnost pohlaví byly důvodem pro rozvoj konceptu Unisex. Ženy se snažily být nejen svůdné ve svém oblečení, ale také nosit to, co je pohodlné, praktické, pohodlné.

V následujících desetiletích se Yves Saint Laurent ve svých sbírkách nadále odvolává na principy "Unisex" a vytváří nová mistrovská díla. V 90. letech tento styl dosahuje vrcholu svého vývoje: stále více a více módních návrhářů z celého světa se k němu obrací. Současně, Saint-Laurent, současně, vytvoří nové položky pro popové a filmové hvězdy, a vyvíjí boty a parfumerii.

V roce 1999, značka YSL sahá do Gucci, a do roku 2002, Yves Saint Laurent opouští svět vysoké módy, opouštět obrovské dědictví a zásadně nové přístupy k vývoji oblečení, obuvi, parfémů a doplňků.

Styl Koncepty

Důvodem pro rozvoj tohoto stylu se na přelomu 60. a 70. let změnila mužská a ženská role ve společnosti. Feministické hnutí a boj za práva žen vedly k rozvoji praktického a pohodlného pánského oblečení a uniforem mezi ženami. Dívky chtěly nosit nejen svůdné a elegantní oblečení, ale i praktické šatní skříně, ve kterých je vhodné chodit na procházky, sportovat a jezdit v autě.

Takové trendy ve veřejném životě by módní návrháři nemohli přehlížet.Tvůrce stylu "Unisex", Yves Saint-Laurent, uvedl na světové lávky nové modely kalhot, košil, svetrů a bund. Dámský kalhotový oblek vyvinutý jím se stal světově proslulým. Následně se jeho zásady rozšířily na doplňky a obuv, účesy, parfémy a make-up.

První položky ze série "Unisex" jsou považovány za džíny. Móda pro ně se objevila před sbírkami Saint-Laurent v polovině 60. let minulého století. Slogan "pro něj a pro ni" se stal mottem kovbojů, dělníků a neformálních hnutí. Modely té doby džíny byly vyrobeny bez rozdílu patřičnosti k podlaze, neexistovaly žádné vizuální rozdíly, například levý nebo pravý uzávěr. Zástupci pokročilé mládeže proto odvážně chodili v pánských kalhotách a nikdo v tom neviděl nic ohavného.

Boty bez podpatků a podpatků, ve kterých můžete pohodlně zůstat celý den, se staly dalším určujícím rysem stylu Unisex. Ženy začaly s jistotou chodit na tenisky a tenisky, pánské nízké boty. Praktický a neškodný styl se stěhoval na pódia a módní přehlídky. A později v dámských šatních skříních se objevily nové položky asexuální obuvi: boty s ugg, woodlands, cítil boty a gumové boty.

Uggs - původně pánské ovčí vlny boty pro australské farmáře se staly šíleně populární v těchto dnech. Timberlands jsou těžké boty s vojenským šněrováním. Gumové holínky s jasným vzorem nebo vzorem a stylovými plstěnými botami z jasných barev nebudou chybět v žádném dnešním módě.

Stylové oblečení

Pokud se v počátcích stylu „Unisex“ ženy snažily zdůraznit jejich emancipaci a feministické pohledy svým vzhledem, dnes se takhle oblékají hlavně pro pohodlí a každodenní praktičnost. Oblečení hostesky chce vypadat dokonale a atraktivně a zároveň necítit nepohodlí.

Jedním z nejoblíbenějších oděvů dnes je všestranná džínová souprava: bunda, kalhoty, vesta a košile. Tkaniny by měly být vybrány ne příliš vzdorné barvy, světlé barvy. Kravata bez utažení, volně visící kolem krku a čepice s okrajem, která by odpovídala barvě hlavního obleku, se těmto oděvům dokonale hodí.

Snad nejběžnější materiály oblečení Unisex - je denim. Tak či onak, nosili ji všechny ženy, které o existenci tohoto stylu ani nevěděly. Klasické modré džíny a bunda v kombinaci s teniskami vám umožní vytvořit elegantní ležérní vzhled, který je obzvláště vhodný pro mladé lidi.

Tuxedo s kalhotami a dámskými kalhotovými obleky z tmavých obchodních barev, které vytvořil Saint Laurent v 70. letech, jsou vždy populární v našich dnech. Dokonale zvýrazňují obchodní styl a přidávají určité sofistikovanosti vzhledu každé dámy. A kalhoty s bundou YSL se velmi dobře aplikují na banket, setkání nebo důležité setkání.

Pro ty, kteří založili styl „Unisex“, byly všechny módní oděvy, obuv a doplňky plodem mnoha let tvrdé práce. Yves Saint Laurent přiznal, že z několika tisíců náčrtků, které vyvinul, si vybral jen desítky těch nejúspěšnějších - jen oni vyšli. Proto mnozí považují jeho sbírky za unikátní mistrovská díla ve světě módy.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky