Typy dámských a pánských klobouků

Typy dámských a pánských klobouků

Trochu historie

Historie vzhledu klobouků spojených se starověkým Egyptem, lidé z této země jim dávali mystické vlastnosti.

Navíc čelenka symbolizovala bohatství a moc svého majitele a chránila hlavu před sluncem v horkém počasí. Obraz muže v slaměném klobouku v podobě nástěnné malby byl poprvé zaznamenán v egyptské hrobce v Egyptě.

To je věřil, že první klobouk s okrajem se objevil ve starověkém Řecku, to bylo voláno "petasos". V mnoha řeckých uměleckých dílech je bůh Hermes zobrazen s petasos, který pozoruhodně zdobí jeho tvář. A od té doby existuje dojem, že to bylo z takového modelu klobouku, jako je petasos, že klobouky, které jsou dnes populární, zmizely.

Ve středověku, klobouky zdůraznily společenské postavení jejich vlastníků. Všichni vysoce postavení lidé měli na koruně takových šatů peří bažanta nebo kohouta, zatímco vinníci na něm nosili vytrhaná mrtvá těla divokých ptáků. Dámy měly na sobě klobouky zdobené kožešinami, saténovými stuhami a drahými kameny.

Klobouk je mužská nebo ženská čelenka skládající se z korunky (základna klobouku pokrývající hlavu) a polí, která sundávají okraje korunky, obvykle udržují stabilní tvar.

Klobouk se nosí, aby chránil před povětrnostními vlivy, ale často plní dekorativní funkci, která je nezbytným doplňkem obrazu. Tyto klobouky jsou vyrobeny z různých materiálů, jako je brokát, satén, rouška, vlna, velur, samet, bavlna, sláma, polyester a další.

Modely

Panama

Tento typ klobouku dostal své jméno z regionu svého původu. V Panamě, takové klobouky byly populární kvůli horkým klimatickým podmínkám. Panamas jsou nyní běžné ve všech zemích světa a nosí se jako lehké letní příslušenství. V Rusku se často používá pro letní prázdniny a je vyroben z různých textilních materiálů. Takový klobouk by měl být lehký a prodyšný. Panamská koruna je měkká, plochá a pole jsou středně velká, mírně zakřivená nahoru.

Sombrero

Další typ klobouku, jehož počátky jdou do jiné horké země v Mexiku. Taková čelenka má poměrně vysokou tuhou korunu, připomínající komolý kužel a okraje na okrajích jsou ohnuté nahoru. V současné době je sombrero přítomno v mnoha módních sbírkách a je to tradiční čelenka Mexičanů.

Široce lemované klobouky

Takové klobouky jsou mezi ženami nejoblíbenějšími modely, protože jsou kombinovány nejen s kalhotovým oblekem v klasickém pánském stylu, ale také s ženskými letními šaty. Ideální pro každodenní nošení. Má velmi široká pole, z nichž záleží na konkrétním modelu. Koruna může být tvrdá i měkká v různých velikostech.

Fez

Tento typ klobouku k nám přišel z Maroka, ale v Evropě se nerozšířil. Tato čelenka připomíná komolý kužel. Tento typ klobouku nemá vůbec žádné okraje, ale má poměrně vysokou a hustou korunu z tvrdých materiálů. Zpravidla muži nosí tento typ pokrývky hlavy.

Proud

Vyskytl se z francouzského slova toque. Je to výhradně ženská pokrývka hlavy. Vrchol jeho popularity přišel na začátku dvacátého století, ačkoli to vypadalo hodně dříve, to bylo noseno ženatými ženami. Stejně jako fez nemá pole. Má středně velkou, tuhou korunku ve tvaru válce zdobenou drahokamy nebo jinou výzdobou.

Válec

Pánská nebo dámská čepice s plochou špičkou, která se vyznačuje vysokou, pevnou korunkou ve tvaru válce.Pole tohoto typu klobouků jsou malá a mírně zakřivená nahoru. Cylinder se objevil v Anglii, to je používáno během královských závodů v Ascotu. Kromě toho je tento druh klobouku považován za tradiční čelenku mnoha slavných kouzelníků a iluzionistů.

Gaucho

Poprvé se objevila v Argentině a dostala se na počest stejnojmenných subkoloniálních lidí, kteří se tam usadili, tzv. Argentinských gaucho kovbojů. Jeho charakteristickými rysy jsou přímá pole střední velikosti a nízký tuhý sud ve tvaru válce. Nosí ho ženy i muži. V naší době je takový model přítomen ve sbírkách módních návrhářů.

Fedor

Muži i ženy nosí tento typ klobouku. Jeho válcová nebo lichoběžníková koruna má tři dutiny - nahoře a po stranách. Šířka polí Fedor je průměrná, jsou mírně ohnuté nahoru. Takový model je dnes velmi žádaný. Často se nosí na boku.

Nadhazovač

Tento typ klobouku se objevil ve Velké Británii. Taková čepička má zaoblený vrchol, krátká pole ohnutá nahoru. Tula hrnec připomíná polokouli. Další název pro takovou čelenku je derby.

Homburg

Dlouho to bylo populární jen v Německu a dostal své jméno na počest německého města - Bad Homburg. Takový model klobouku dokonale doplnil pánský oblek a postupem času se stal povinnou čelenkou pro evropské muže. Tento typ klobouku je často zdoben stuhou u základny koruny, která je zase vyrobena z tvrdých materiálů a má konkávní vrchol. Pole jsou také tvrdá a jejich hrany jsou zakřivené nahoru.

Tribly

Tento klobouk se provádí v různých verzích, tento model se nachází v pánských i dámských sbírkách. Pole mohou být přímá i zakřivená nahoru. Tribal tribuny má tvar lichoběžníku a tři otvory - jeden nahoře a dva na bocích. To bylo populární od začátku dvacátého století k šedesátým létům, ale neztratil to v našich dnech. Základ koruny zdobí různé přezky a stuhy, brože, luky.

Kanote

Jeho vzhled padá na konci XIX století, kanot'e se nazývá čelenka námořníků. Ale díky Coco Chanel se tento styl klobouku stal nedílnou součástí šatníku každé módy. Tento typ klobouku je převážně ze slámy. Koruna ve tvaru válce je plochá, mírně zploštělá. Nejčastěji je zdobena stuhami. V dnešní době jachtaři symbolizují Benátky.

Breton

Poprvé se objevila ve Francii v provincii Breton, díky níž získala toto jméno, ale zdobila módní sbírky jiných evropských zemí až do konce 20. století. Toto je výhradně ženský model klobouku. Má zaoblený vrchol a poměrně velká pole, složená.

Tyrolský klobouk

Poprvé se objevila v Alpách v kraji Tirolsko, ze kterého vzala své jméno. Byla zdobena peřím uspořádaným svisle. Tyrolské zelené klobouky nosili bojovníci obranných armád. Taková čepička má konkávní vnitřní vršek a nízkou hustou korunu. Malá pole mají po stranách silný ohyb. V současné době se takový model klobouků nachází v některých sbírkách módních návrhářů, stejně jako tyrolský klobouk je tradiční čelenka obyvatel Tyrolska.

Vepřový koláč

Pochází z anglického výrazu vepřového koláče, což znamená „koláč s vepřovým masem“, protože jeho koruna na okrajích má prohlubně připomínající buchty tradičního vepřového koláče oblíbeného v Anglii. Klobouk je vyroben z tuhých materiálů a má pole malé velikosti. Vrchol jeho popularity přišel uprostřed XX století. V naší době je tento model nedílnou součástí šatníku jazzových hudebníků.

Tricorne

Tato čelenka dostala toto jméno kvůli hranám přehnutým koruně, tvořit tři rohy. Má kulaté horní a široké pole. Postupem času byl tento model klobouku nahrazen jiným - kloboukem s dvojitým úhlem, jehož zakřivené okraje připomínaly rohy.

Closh

Název čepice pochází z francouzského slova Cloche, které se překládá jako „zvon“ a ve skutečnosti jeho vzhled připomíná zvon. Design takového klobouku byl vyvinut Carolyn Rebu, francouzský módní návrhář. Pouze ženy nosí klobouky tohoto modelu. Cloche má korunu malé výšky a kulatý tvar, který sedí pevně kolem hlavy. Pole tohoto typu klobouku jsou úzká, mohou být ohýbána směrem ven nebo dovnitř. Closh je ozdoben peřím nebo saténovými stuhami, díky čemuž je originální a dává obraz. Ve světě moderní módy proběhlo v roce 2013 oživení tohoto typu klobouků v různých sbírkách návrhářů.

Slauch

Tento typ klobouku se vyznačuje širokými poli klesající dolů, připomínající polokouli ve tvaru. Koruna má malou výšku a je obvykle vyrobena z hustých materiálů. Zpočátku byl tento model klobouků nosen muži, nyní je součástí výhradně dámského šatníku.

Pilulku

Malá čepice byla pojmenována tak, že se podobala tvaru pilulky. Je lehce plochý, nízký, nemá pole. Koruna je tvrdá. Původně tato pokrývka hlavy byla nosena hráči póla. Poprvé mezi ženami, Jacqueline Kennedy vyšel na sobě klobouk s kloboukem, takže tento typ pokrývky hlavy velmi populární mezi ženami. Čepice ve tvaru čepičky lze nalézt jako součást svatebního oblečení, které elegantně doplňuje vzhled.

Mužské druhy

Anglické čepice

Mužský model klobouku, který má plochý vrchol zaobleného tvaru, nejsou žádná pole, s výjimkou malé husté hrany vpředu. Jsou vyrobeny z hustých přírodních materiálů, jako je vlna, tvíd, mají hedvábnou podšívku a zpravidla nosí takový klobouk za chladného počasí. Muži ho nosí s ležérním oblečením, perfektně doplňuje ležérní styl. Ve Skotsku se tato čelenka nazývala bannet.

Cap osmiúhelník

Ve vzhledu je to velmi podobné anglickému kepi, jsou spojeny malým hledím vpředu, ale jejich hlavní rozdíl spočívá v úplnější podobě, protože tento model má osm rohů a je ozdoben knoflíkem na vrcholu hlavy. Tato pokrývka hlavy se nazývá "Gatsby". Je to dobře s džíny, lehké šátky a hubené kalhoty.

Baseballová čepice

Jedná se o klobouk, jehož koruna má kulatý tvar a je doplněna poměrně dlouhým, tvrdým hledím vpředu. Zdobené různými symboly, je často používán jako sportovní atribut fanoušky. To je dnes jeden z nejpopulárnějších pánských klobouků. Dobře se hodí k běžnému nošení a doplňuje sportovní styl.

Víčko

Ona je také nazývána krmným kloboukem. Tato pokrývka hlavy se používá jako součást šatníku vojáků armád různých zemí. Má poměrně krátký vrchol, který je vyroben z kůže a dokonce i plastu. Nyní je nošena nejen armádou, ale i cyklisty nebo muži, kteří si tak chtějí přitáhnout pozornost k sobě. Dokonale zapadá do stylu ležérního oblečení.

Kritéria výběru

Výběr modelu klobouku závisí na mnoha faktorech.

Je tedy výhodné, aby držitelé kulatého obličeje vybrali klobouky, které otevřou horní část obličeje, čímž se obličej opticky protáhne. Tabletka nebo kotel nebo jiné modely klobouků, přiléhavé hlavy a pokrývající čelo nebudou fungovat pro baculaté muže a ženy.

Naproti tomu majitelé protáhlého obličeje by se měli vyhnout vysokým kloboukům a dalším modelům, které otevírají čela. Muži a ženy s čtvercovým obličejem budou nosit klobouky se sníženými poli, ale měli by se těmto kloboukům vyhnout s rovnými poli.

Klobouk by měl být vybrán pro různé části skříně: pod kabátem, pod rukavicemi a šátkem, pod kabelku nebo boty. Pokud jsou barvy oblečení různé, pak by měl být klobouk vybrán na základě barev doplňků. Velikost klobouku je důležitá.Při ohýbání by se neměla plazit z hlavy a koruna musí být širší než obličej.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky