Klobouk v historii různých národů

Klobouk v historii různých národů

V moderním světě, plném pohodlí a pohodlí, je klobouk jen módním doplňkem. Historicky, klobouk je významná část kultury mnoha národů. To je způsobeno tím, že v těch dnech, kdy nebyly žádné klimatizační jednotky, auta a mnoho věcí, které jsou nám známé, lidé cítili naléhavou potřebu ochrany před spáleným sluncem, hmyzem a větry. Každá země má svůj vlastní, unikátní, tradiční klobouk. Vlastnosti jejich řezu berou v úvahu zvláštnosti klimatické zóny a historických událostí v zemi.

Tricorne

Oblíbený klobouk kapitána Jacka Sparrowa, hrdina Johna Deppa ve filmu "Piráti z Karibiku", ve skutečnosti nesouvisí s piráty. Tricorne je tradiční pánský klobouk francouzských vojáků doby Ludvíka XIV. Po dlouhou dobu, západní evropská uniforma armády byla vybavena široký-lemoval klobouky, živý příklad kterého moci být považován za klobouky mušketýrů.

S příchodem střelných zbraní široký klobouk ztrácí svou popularitu. To je vysvětleno tím, že klobouková pole zabraňovala pohodlnému umístění zadku objemné pušky na rameno. Armáda ohnula okraje klobouku a upevnila je ke koruně. Tato tradice zakořenila. Časem armáda kompletně přešla na natažené hlavy. Po chvíli se mezi civilisty stali populární čepice.

Vzhledem k tomu, že naklonený klobouk byl jednotný, byl takový klobouk ozdoben podle názvu jeho majitele. Okraj klobouku byl tradičně zdoben zlatou krajkou. Čím vyšší byla hodnost důstojníka, tím širší byl pás galun. Důstojníci středních hodností měli možnost zapnout kokardu. Důstojníci z nejvyšších hodností měli nosit oblak - ozdobu z pštrosího peří. Jeho velikost byla také závislá na postavení důstojníka.

Tricorne byla nedílnou součástí vojenské uniformy až do počátku dvacátého století. V některých zemích světa je stále součástí uniformy.

Tyrolský

Tato čelenka je žádána mezi Rakušany a je nedílnou součástí německého národního kroje. Poprvé se objevila v Tyrolsku, v rakouské oblasti, která se nachází v hornaté části země, a proto se tradice šila svazek vlny z vousů horských koz do skutečných tyrolských klobouků. Zpočátku byla součástí kostýmu tyrolských vojáků, ale postupem času přešla do kultury Rakouska a Bavorska a stala se známější jako bavorský klobouk.

Jedná se o malou praktickou pokrývku hlavy z plsti. Má nízkou korunu v podobě lichoběžníku, ohnutého dovnitř, pole klobouku není široké, ohnuté vzadu zezadu a narovnané dopředu. Tradičně tyrolský klobouk je zdoben kroucenou šňůrou a svazkem peří. Zvláště bohatí muži zdobili klobouky velkými střapci vyčnívajícími nahoru.

Později, lovci armády začali nosit takový klobouk, mezi nimiž byla tradice přidávat peří k šperkům po každém úspěšném lovu. Mezi armádou se zdálo, že celá řada výrazných odznaků zdobí klobouky, sloužily jako symbol vojáků, k nimž vojáci patřili.

Periodicky se tento typ pokrývek hlavy vyskytuje ve sbírkách různých módních domů. V moderním Rakousku je takový klobouk oblíbený u lovců a jako suvenýr.

Válec

Móda klobouku šla po celé Evropě, navštívila Rusko a dostala se do USA. Tento klobouk se stal symbolem bohatství, stylu a celé éry. Navzdory tomu, že první válec byl vyroben v roce 1797, obliba této čelenky přišla až po 20 letech.

Zpočátku měl válec mnoho možností pro řezání, různé materiály a barvy. Na tyto klobouky byl dokonce i sklopný pohled - čepice čepice. Postupem času se móda na válci stala náročnější, začali vyrábět výhradně z kůží bur. Výroba takové čelenky vyžadovala spoustu výdajů, takové klobouky byly šité pouze ručně - proto se válec stal symbolem bohatství.

V polovině devatenáctého století, téměř všichni bobři byli zničeni pro výrobu válců, tak výroba přešla k použití hedvábí plyš. Tento materiál má výraznou brilanci, takže bohatí lidé vystupovali mezi pány, kteří nosili válce levnějšího plsti a plsti. Koncem devatenáctého století se móda válců vytratila, ale nejbohatší lidé je neopustili až do roku 1930.

Derby

Tato klasická čelenka má několik jmen, například Coke, Blauver, hat-melon nebo Derby, ale my to známe jako Bowler. Předpokládalo se, že buřinka bude jednotným kloboukem anglického lesníka. V polovině devatenáctého století měli muži vysoké válce. Taková čelenka byla pohodlná ve městě, ale ne v lese, kde většinu času vedou lesníci. Vysoké větve se držely na větvích a často padaly nebo byly úplně ztraceny. První nadhazovač byl vyroben bratry Bulery podle náčrtu bratrů Lokovů v roce 1849. Klobouk byl šitý z tlusté plsti, pevně seděl na hlavě a dobře ho chránil před větvemi. Během tohoto období se móda pro kotelny rozšířila téměř po celé Evropě a dosáhla Ameriky. Vzhledem k tomu, že výroba této čelenky nebyla drahá, její náklady nebyly velké.

V USA byl hrnec oblíbený u všech segmentů populace. V Británii, on byl považován za formální druh oděvu a sloužil jako doplněk klasického obleku. Velký fanoušek Charlie Chaplin se stal nejslavnějším fanouškem nadhazovače. V Anglii představil kombinaci nadhazovače s svetrem, což tento druh klobouků učinilo ještě populárnějším.

V Evropě, nadhazovač ztratil jeho popularitu ve čtyřicátých létech, ale v Anglii k tomuto dni vy můžete vidět vysoce postavené úředníky u oficiálních recepcí vyžadovat přísné dodržování dresscode oblečený v klasických nadhazovačech.

Fedor

Oblíbený klobouk gangsterů a gangsterů z počátku dvacátého století byl koncipován jako výhradně ženské příslušenství. V roce 1882 hrála hlavní roli Sarah Bernard ve hře „Fedor“ Victorien Sardou. Pro tuto roli režisér nařídil kostýmním návrhářům, aby vytvořili unikátní nový klobouk. Hra byla závratným úspěchem a fronty těch, kteří chtěli doplnit svůj šatník „s kloboukem, jako je Bernardův“, se postavili pro kloboukové mistry, na začátku 20. století začala kina ukazovat filmy o brutálních gangstrech. Tito odvážní a odvážní hrdinové vzdorují velké depresi a zákazu, nosí automaty a pohrdají pravidly. Na čele každého z nich je Fedor. Tak se stala populární u mužů.

V 70. letech minulého století téměř nezmizel zájem o tuto čelenku, ale až do doby, kdy se objevila nová, jasná hvězda show businessu. Velký Michael Jackson vrací módu Fedorovi rychlostí blesku. Christian Dior zároveň produkuje kolekci dámského oblečení, ve které je tomuto typu čepice věnována zvláštní pozornost..

Trilby je tradiční anglický jezdecký klobouk. Tento typ klobouků je v naší době velmi populární. Objevili se o něco později než Fedora a jsou jejím přímým potomkem. Hlavní rozdíl mezi trilby a fedora je způsob ohýbání polí: fedora pole jsou rovnoměrně zvedána po celém obvodu, trilby pole jsou ohýbána nahoru a dolů vpředu. Tato čelenka byla ve třicátých letech velmi oblíbená u anglických bohů. Tento klobouk je méně formální než většina ostatních, proto je vhodný pro různé druhy oblečení.

V současné době si trilby užívají celebrit: Harrison Ford, Johnny Depp, Brad Pitt, Hugh Jackman a mnoho dalších.Je těžké si představit bez tohoto klobouku a velkého Franka Sinatry.

Sombrero

Může být klobouk veselý? Jak jinak! Například známý sombrero klobouk. Toto je jediná čelenka na světě, která má svůj vlastní festival. Sombrero je spojeno s impulzivní zábavou a horkým Mexikem, ale je tento klobouk opravdu vytvořením rukou mexického? Historie této čelenky je velmi komplikovaná a několik zemí tvrdí, že je to název města jejich vlasti.

Hlavním rysem sombrera je velmi široké pole. Tento klobouk má mnoho stylů, je vyroben z různých materiálů a má různé účely v závislosti na regionu. Italský sombrero je absolutně jakýkoliv klobouk s vysokou zaoblenou korunou. V Mexiku je skutečné sombrero považováno pouze za ručně vyrobený klobouk. Chudí Mexičané si to slamou ze slámy, bohatá objednávka bohatě zdobených plstěných klobouků pro sebe.

Španělští pastýři mají svou tradiční verzi sombrero - sombrero vaquero. Tato čelenka je nám známá jako kovbojský klobouk. Kolumbie má také svou vlastní verzi sombrera, liší se černobílou barvou a širokým ohraničením a kovbojskými klobouky je dodnes obrovským úspěchem. V letních sbírkách takových módních domů jako Prada, Cavalli a Gotye se často objevují obrazy doplněné takovými pokrývkami hlavy.

Mini sombrero

Nejpopulárnější dnes je malý havajský klobouk. Na první pohled nemá nic společného s sombrero, ale proč se to nazývá mini sombrero? Je těžké říci, kdo a kdy přinesl klobouky na Havaj, lze předpokládat, že někdo přivedl sombrero do rajských ostrovů a místní obyvatelé ho přizpůsobili hromadám potřeb.

Klima v havajských ostrovech je mnohem hezčí než v Mexiku, takže široká pole zde nebudou praktická. Vysoká koruna byla nahrazena krátkou a plochou. Klobouky se staly velmi lehkými, takže už nepotřebovaly šňůru k upevnění na hlavu. Koruna začala být zdobena pestrou barevnou stuhou.

Postupem času se havajský klobouk proměnil a získal moderní, milovaný vzhled. Nyní havajský klobouk krátký šikmý záhyb s přehnutím v zadní části hlavy. Okraj klobouku může být buď plochý nebo zakřivený vzadu nebo po stranách. Tyto klobouky jsou vyrobeny ze slámy. Mohou být jakékoliv barvy. Koruna je stále zdobena stuhou, ale nyní je přizpůsobena barvě klobouku.

Prospector Hat

Tradiční australský klobouk, bagrový klobouk, který se překládá jako "hornický klobouk", je stejně jedinečný a zajímavý jako vše, co souvisí s australskou kulturou. Během zlaté horečky, při hledání bohatství, Austrálie šla k mnoha statečným mužům. Zapojili se do hledání zlata na území trochu studovaného kontinentu. Tyto statečné duše byly nazývány prospektory. Jen málokdo z nich opravdu zbohatl, ale byli tam i ti, kteří mohli „vydělávat kapitál“, aniž by sebrali výběry a lopaty.V roce 1847 přišel do Austrálie mladý muž jménem Benjamin Dankerly při hledání štěstí. Vyvinul inovativní způsob výroby králičí vlny a klokaní kůže - to mu umožnilo otevřít klobouk podnikání bez zvláštního úsilí. Nesnesitelné teplo australské pouště donutilo prospektory ke koupi klobouků, proto se nazývá klobouk digger.

Takový klobouk a nyní se těší velké poptávce mezi outdoorovými nadšenci, a to díky tomu, že dokonale šetří od spalujícího slunce, větru a deště. S ním můžete rychle nafouknout oheň a použít jej k ukládání cenných věcí do kampaně.

Vietnamský Non la

Historie vzhledu tohoto klobouku je úžasná a vietnamští lidé ho předávají z generace na generaci po mnoho staletí v řadě. Podle pověsti, v jednom zvláště deštivém roce velmi krásná dívka přišla do Vietnamu. Byla fantasticky vysoká a na hlavě měla špičatý klobouk.Prošla zpustošenou zemí a učila vyčerpané lidi do zemědělství. Všude, kde se objevilo, bylo dobré počasí a zralá velká sklizeň. Pak jen zmizela. Vietnamci věří, že pro ně bude všechno v pořádku, pokud budou nosit takové klobouky, jako jsou ty dívky z legendy.

Pro výrobu takového klobouku nevyžaduje speciální dovednosti, takže Vietnamci jsou schopni dělat je od dětství. Hlavním materiálem pro výrobu Non la jsou palmové listy. Jsou dobře sušené, rovnoměrně rozprostřené na kostru tenkých prstenců z bambusu a fixovaných stejnými listy.

Tato čelenka je velmi praktická: pokrývá dobře od horkého slunce a přívalových dešťů, klobouk nemá téměř žádnou váhu a v obtížné situaci může sloužit jako nádoba na vodu nebo ovoce, protože je velmi trvanlivá. Takové klobouky jsou populární dodnes, a to jak u vietnamských žen a mužů. To je symbol Vietnamu, a proto populární mezi turisty.

Mnohostranná Asie

Ve většině asijských zemích je analogický jako vietnamský klobouk, který není popsán výše.

Japonská sestra Non la se jmenuje Amigas, což znamená "proutěný klobouk". Japonští řemeslníci je vyrábějí z listů mladých ostrůvků. V Japonsku je takový klobouk znakem chudoby a lidé pracující na zemi. Během válečných let, to bylo často používáno jako zbraň pro házení a prostředky k získání a ukládání informací inteligence.

Čínský ekvivalent se nazývá dawley, který se překládá jako „klobouk pro 10 litrů“, protože je to tento druh vody, který musí vydržet kvalitní klobouk z palmových listů. Pro Číňany existuje několik typů takového klobouku. Pro chudé Číňany si dovolte klobouk z palmového listu. Bohatí si vybírají klobouky z drahého hedvábí, malované nebo vyšívané větvemi třešňových květů. Často na takových kloboucích jsou hieroglyfy, ve kterých jsou skryté populární moudrosti nebo básně významných čínských básníků.

Klobouk podnikání dnes

Klobouk je dodnes populárním módním doplňkem. Demokratická móda vám umožní vybrat si různé klobouky pro různé situace a obrázky. Největším výrobcem klobouků na světě je česká společnost Tonak. Klobouky této společnosti se objevují v módních sbírkách Dior a Chanel. České klobouky jsou právem považovány za nejlepší na světě, ale pokud si to nemůžete dovolit, nezoufejte! Můžete být módní v klobouku od cenově dostupnějšího výrobce!

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky