Ukrajinské národní kroj

Ukrajinské národní kroj

Národní oblečení bylo pokaždé skutečným symbolem země a prokázalo kulturu, tradice a vlastnosti lidí. Pro výrobu používaly jednoduché, ale husté tkaniny, zdobené výšivkou nebo jinými dekorativními prvky. Jedním z příkladů bohaté kultury a historie je ukrajinský národní kroj. Oblečení je světlé, a dokonce i dnes, staré motivy jsou používány při tvorbě moderních modelů.

Trochu historie

Je známo, že ukrajinští lidé mají bohatou a pestrou historii, ve které se konaly jak radostné, tak rušivé události. Kultura této země vznikla na dlouhou dobu a světu představovala nejen slavné autory, umělce a skladatele, ale i takový prvek jako národní kroj.

Stojí za zmínku, že tradiční ukrajinské oblečení je rozmanité a komplexní. Výšivky a dekorační prvky použité v designu, demonstrují silný a bohatý duch země a obyvatelstva. Při prohlížení oblečení můžete vidět, že design používá světlé palety. Takové detaily vznikly pod vlivem různých kultur a událostí. Každá barva je symbolem určitého pocitu nebo momentu.

Pro každou oblast Ukrajiny byly vynalezeny různé kostýmy, které se mohou lišit nejen v řezu, ale i v dekorativních vložkách. Díky tomu se obyvatelstvo snaží ukázat etnické odstíny, rozdíly a zvláštnosti.

Vlastnosti

Ukrajinský národní oděv lze bezpečně přičíst jednomu z typů kreativity. Dokonce i dnes se mnozí designéři snaží použít v designu nových tradičních vzorů a motivů.

Zvláštnosti národních ukrajinských kostýmů zahrnují:

  • jednoduchost formy;
  • bohatství a rozmanitost výzdoby;
  • syté barvy;
  • silueta štíhlost.

S pomocí jednoduchých a stručných prvků se lidoví umělci snažili doplnit takovou praktickou výbavu o nezapomenutelnou krásu. Dlouhou dobu se mnoho lidí snažilo vytvořit národní kostým, který by mohl zprostředkovat ducha ukrajinského lidu.

Charakterem oblečení je, že kombinuje poznámky ruské a běloruské kultury. V krejčovských oblecích byly použity nejen podobné materiály, ale i dekorativní detaily.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat zimním ukrajinským kostýmům, které jsou doplněny praktickým a elegantním svrchním oblečením. Může se jednat o model s rovným hřbetem, klínovým střihem, možností s odnímatelným pasem.

Barvy a odstíny

Každá barva použitá v designu ukrajinského kostýmu je specifickým symbolem. Černý vždy určoval vlastníka půdy, který má zvláštní význam v kultuře tohoto národa.

Červená barva je symbolem radosti, lásky a vášně. Převládá v designu ukrajinských oděvů.

Bílá se používá k vytvoření míry. Tato barva vždy znamenala svatost a čistotu. V ukrajinské kultuře, bílá měla zvláštní hodnotu, protože i stříbro bylo použito k vytvoření snubních prstenů.

Docela často v designu šaty použité modré. Je známo, že tento odstín je symbolem svobody a očištění. Modrá vždy připomíná klid mysli.

Zelená barva označuje jaro. Odstín se vyznačuje mladostí, čerstvostí a rostlinami, které dozrávají pod teplým slunečním svitem.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat žluté barvě.Je to symbol hvězd a měsíce, ale Ukrajinci mají často takový stín se separací.

Tkaniny

V zásadě, přírodní materiály byly vždy použity k vytvoření ukrajinské národní kroj. Vlákno bylo preferováno preferencí, protože je lehké a je možné na něm vytvořit různé vzory. Bavlna a vlna nepřinesly své pozice, což jim zajistilo pohodlí a praktičnost. Další populární možností je cambric. Stojí za zmínku, že všechny tyto materiály jsou dnes používány.

Řezané a dekorativní švy

Pro každý region je charakteristický individuální řez. Obecně platí, že dámské šaty jsou prezentovány v rovných lakonických siluetách. Košile jsou vždy rozděleny do tří typů: pomocí vložek, na třmenu a tuniky (nejběžnější možnost). Jako základní prvek oděvu pro ženy působil jako poneva - oděv pokrývající zadní část těla a byl upevněn v pase. Jednou z odrůd tohoto modelu je plakhta - oblečení zdobené velkou klecí.

Pro tvorbu dekorativních prvků používáme různé výšivky. V podstatě byl použit pro lemování límce. Výšivka byla vždy tvořena ručně, což je její hlavní hodnota.

Příslušenství a dekorace

Hlavním doplňkem pánského obleku byly klobouky. Jsou prezentovány v různých formách. Mohou to být válce nebo kužely. Neméně běžnou možností jsou polokruhové klobouky. Co se týče dívek, milovali doplnit své oblečení věnce z čerstvých nebo umělých květin.

Odrůdy

Oblečení pro muže a ženy se liší nejen barvou, ale i použitím dekorativních prvků. Zvláštní pozornost je třeba věnovat dětským kostýmům, které se vyznačují světlou a bohatou paletou.

Žena

Na základně dámského kostýmu byla košile jménem Koszuli. To je poněkud delší než mužské verze, a sestává ze dvou částí. Na prázdniny měly ženy speciální košili, nazvanou „dodilnya“, ve které byla použita ruční výšivka. Světlé a elegantní křídla působily jako opasek. Spodní část by mohla být derga (pracovní verze), rezerva nebo plahta.

Zvláštní místo v ženském obleku bylo obsazeno výšivkou.

Dítě

Co se týče oblečení pro děti, byla to omezená kopie možností pro dospělé. V kostýmech nebyly rozdíly podle pohlaví. Oba chlapci a dívky měli na sobě dlouhou košili. Po dosažení příslušného věku bylo dovoleno dětem nosit plnohodnotné ukrajinské oblečení.

Muž

Šaty pro muže byly vždy pohodlné a praktické a umožňovaly svobodně vykonávat každodenní práci. Základem kostýmu bylo jednoduché tričko, na jehož výrobu bylo použito domácího prádla. Vlastnosti oděvu patřily otočný límec. Košile se nosila pod kalhotami (kalhotami), fixovanými brýlemi.

Stojí za zmínku, že na západní Ukrajině byl kostým poněkud odlišný od tradiční verze. Namísto šarovnice, muži nosili hubené kalhoty, které se podobají "potrubí" (moderní oblečení). Pro vázání košile a podpatků se používá pás. Design tohoto prvku byl vždy zapojen do manželky nebo nevěsty.

Oblek v moderním stylu

Stylizované kostýmy jsou dnes obzvláště populární. Tyto oděvy jsou prezentovány v ukrajinském stylu, ale vycházejí z moderních prvků oblečení. Velmi často je tradiční výšivka doplněna korzetem a oříznutou sukní. V konstrukci byly použity všechny stejné výšivky. Jako příslušenství se používá věnec.

Ukrajinské národní kroje jsou nedílnou vlastností lidového tance. Vytváření modelů bere v úvahu pohodlí a komfort, takže pro šití se používají lehké a měkké tkaniny. Sukně jsou středně dlouhé, takže se dívka může během tance volně pohybovat.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky