Kostým národní Udmurt

Kostým národní Udmurt

Trochu historie

Národní kostým Udmurt je pro jeho majitele druh pochvy, který chrání před vnějšími problémy. První oblečení v Udmurtech mělo styl velmi podobný moderním tunikám. Materiál pro šití oděvů byl tkán ručně: na severu byl použit len ​​a na jihu konopí. Okupace chovem zvířat umožnila Udmurtům použít jako surovinu ovčí vlnu, ze které byly tkané vlněné tkaniny. Tradiční krátkosrstá Jižní Udmurt je košile nebo roucho šité z domácí vlněné tkaniny.

Barevný rozsah národního kostýmu Udmurt se skládal z bílé, šedé, okrové, hnědé, červené a indigové. Barviva byla získána z minerálů a rostlin, a časem Udmurts začal používat anilinová barviva, dovážená Turky, kteří obchodovali s Udmurtia. Je třeba poznamenat, že v severních oblastech Udmurtie byly použity pouze dvě možnosti: bílá a šedá. V jižní části byly barvy pestřejší a sytější, což souvisí s umístěním obchodních cest, které byly mnohem více na jihu než na severu. Pozoruhodná je skutečnost, že celá ulice mohla často chodit v červeném nebo zeleném oblečení ze stejné tkaniny.

Vzhled saténových a hedvábných tkanin nezaznamenali velitelé Udmurtu. Krásné košile a šaty byly vyrobeny z nich. Dívky, které nejenže mohly splétat a šít, ale také měly dobrý vkus, mohly být právem označeny za módní návrháře. Vytvořili si oblek, označili ho speciálním štítkem: banda nití (chuk). Ostatní mistři mohli kopírovat kostým, ale museli ukázat, jaký to byl vynález.

Stojí za zmínku, že dítě do určitého roku nemělo vlastní oblečení. První dětské oblečení je matčina košile, pokud se dívka narodila a otec, pokud se chlapec narodil. Až do věku tří let měly děti starší oblečení. Pozornost je věnována skutečnosti, že se to neuskutečnilo vůbec z ekonomických důvodů, ale protože opotřebované a umyté oblečení je mnohokrát měkčí než nové.

Postupem času se národní kostým Udmurtu začal vzdalovat do pozadí. Postupně byly domácí textilie nahrazeny továrními. Stalo se to v poválečných letech, kdy začali platit za práci v reálných penězích, a nikoli v produkci. Manuální práce v tomto období přestala být v poptávce a byla považována za známku nedostatku bohatství v rodině. Navzdory tomu se v mnoha domech v Udmurtu, které nyní znovu získaly svou původní hodnotu, zachovaly domácí plátna.

Vlastnosti

Pro muže

Národní kostým Malé Udmurt byl velmi podobný ruskému. Skládala se z bílé nebo později z barevné plátěné košile na kolena (kosovorotka), kterou zachytil tkaný pás s krásnými vzory nebo pásem. Symboly vztahující se k okupaci byly vyšívány na pánských košilích. Na svátky a na modlitbu nosili široký duhový tkaný puto pás a kalhoty s dlouhýma nohama, které byly nejčastěji šity od modrých po bílé pruhy. V zimě, muži nosili caftans, který v rekreační verzi byl řez do pasu a sebral, a v každodenním životě - uncut a bez shromáždění, ale vybavený.

Pro ženy

Hlavním rysem ženského kostýmu Udmurt je jeho podrobný rozdíl v závislosti na tom, zda žena žije na severu nebo na jihu.

Dámský národní kroj severní Udmurky zpravidla není úplný bez tuniky podobné košile (derem), odnímatelného podbradníku s výšivkou (kabachi), houpajícího roucha (krátkosrstého), tkaného nebo tkaného pásu a zástěry bez prsou (azkyshet). Podprsenka s výšivkou může mít slavnostní příležitost, pro každodenní nošení a pro obřady. Jeho jmenování určovalo charakter a bohatství výšivky. Svatba byla opatřena osmicípou hvězdou (Tolez). Oděvy byly zpravidla šity z bílého plátna z lnu a šité červenými nitěmi.

Národní oděv jižní Udmurky byl vyroben z barevné tkaniny. Bílé šaty byly použity pouze pro svatby. Jednou z variant jižního kostýmu je šortka s úzkými rukávy. Na dně šatů je našitá krásná široká límec. Hruď je zdobena odnímatelným náprsníkem se stříbrnými mincemi. V jiném provedení je to barevné tričko, šikmé boční klínovité detaily šité na centrální tkaninu, rukávy s klíny a čtyřúhelníkovými klíny a malý stojací límec v takovém obleku byl upevněn háčkem nebo knoflíkem.

Během prvního těhotenství ženy v Udmurtu nosily v kleci červené šaty. Lidé říkali, že čím více buněk, tím více dětí bude mít budoucí matka. Na zástěře byly nutně vyšívány zvláštní vzorované amulety. Tento outfit byl poměrně prostorný střih a jiní na dlouhou dobu nemohli hádat, že žena je v pozici.

Příslušenství a obuv

Čelenka ženy z Udmurtu mohla říct o jejím stavu. V panenství, mladí Udmurts nosil kulaté nebo oválné klobouky vyrobené z plátna (takya), který byl lemován bavlněnou látkou, korálky a mince. Děvčata také pokrývají hlavy kumchou nebo plátěnými čelenkami zdobenými výšivkami, stuhami, třpytkami a šátky. V jiném typu šatů byla čelenka s lukem vyrobeným z šálu.

Ženy, které už byly vdané, které žily na severu, vedle šátků a čelenek, svázaly vyšívaný ručník a jižní Udmurts měli na hlavě čelenku, která byla zdobena korálky a mincemi, spolu s hlavovým ručníkem, kuželem Aishon a syluk přehoz. Vzorované konce ručníku hrály roli zadní dekorace. Dámské kostýmy určené pro slavnostní slavnosti byly zdobeny korálky, mincemi, mušlemi, ze kterých byly vyrobeny náhrdelníky a náušnice.

Běžecké boty pro muže a ženy sloužily lýkové boty. Ženy je nosily na pletených vzorovaných punčochách a ponožkách, zatímco muži je nosili pod lýkovou obuv. Boty, které ženy nosily na svátcích, byly boty, muži tuto roli hráli v botách. V zimě byly boty pro muže i ženy.

Moderní modely

Severní dámský kostým obsahuje jednodílné šaty s volánkem a výšivkou s dlouhými rukávy. Světlý plátěný kaftan s třásněmi je položen na šaty a na horní straně kaftanu je vyšívaná národní zástěra. Čelenka a krk šaty jsou zdobeny kovovým copem.

Jižní ženský kostým, skládající se z jednodílného kostkovaného oblečení s copem, spodního límce a dlouhého rukávu, je vyroben v tradičním lidovém stylu. Přes šaty je prostý kaftan řez podél pasu as přezkou, lemované copem. Na kaftanu je umístěna zástěra s tradiční výšivkou a monistou. Hlava je zdobena vysokou čelenkou.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky