Tatarský národní kroj

Tatarský národní kroj

Národní kostým je jedinečným rysem každého národa, který si zachovává tajemství a tradice. Mnoho lidí ani nezná jemnosti a nuance oblečení svých předků. Nicméně, Tatars vždy respektoval jejich historii a promyšlené zvyky. Jejich oblečení je známé svými bohatými plátny a nádherným kováním. Jsou snadno rozpoznatelné a pro mnohé jsou v naší době žádané.

Trochu historie

Národní kostým Tatar má samozřejmě svou vlastní historii. Pochází z 18. století, ale poslední změny byly provedeny o něco později. Tento kus oblečení byl neustále upravován, ale podobnosti zůstaly nedotčeny.

Mělo by být vyjasněno, že mnoho závisí na oblasti zástupců a konkrétního náboženství. Měla největší dopad Volha Tatars a samozřejmě islámu.

U krymských Tatarů kostým byl výrazně odlišný. Stylizovali široké sukně, které zdůrazňují objemné boky. V jiných oblastech byly šaty ve tvaru klínu.

Tento národ věřil, že duše člověka opouští tělo skrze díry a díry. Proto ošetřili řezy a roztrhané materiály se zvláštním znepokojením. Tatarové věřili, že mohou zachránit životy jen magickým amuletem. Pro tento okraj nebo jakékoliv řezy jsou zpracovány se speciálními vzory. Dříve to byly šípy, ale brzy byly nahrazeny kudrlinkami.

Šaty byly zdobeny ornamentem pouze na určitých místech. Pánevní zóna byla považována za tajnou a velmi intimní, takže s ní nebylo nikdy nic zacházeno. Prsa byla vnímána odlišně, protože ženy krmily její děti. To je důvod, proč byla tato oblast vždy zdobena magickými znaky v podobě ornamentu.

Klasický národní kroj je spojením bloomů a košile. Nahoře se obvykle oblékl župan nebo kaftan. Také oblečení miloval doplnit lehké svrchní oděvy vyrobené z konopí nebo lnu. Tento výrobek neměl podšívku, ale nazýval ho škrtící klapkou. Pokud jde o ženy, často nosili vesty nebo zástěry.

Tatar oblečení vždy vystupovaly mimo jiné pro jejich jas a hojnost šperků.

Popis

Barvy a odstíny

Pro Tatary je velmi důležitá barva jejich oblečení. Neodrážejí módní trendy nebo funkce barevného typu, ale mnohem vážnější věci. Určitá konotace může hodně vyprávět o postavení člověka ve společnosti nebo jeho náboženských preferencích. Stejným způsobem bylo možné identifikovat osoby, které jsou v manželství nebo ve věku. Stojí za to říci, že rozsah barev striktně odděluje i kočovné a zemědělské národy.

V 18. století byla velká pozornost věnována červené. Mluvil o štědrosti svého pána a později začal ukazovat finanční životaschopnost. V příštím století však již nebyl brát vážně. Začali nosit červené oblečení pro některé svátky a události, protože to bylo považováno za elegantní.

Mnoho bílých barev Tatarů symbolizuje smutek nebo stáří. Takové oblečení obvykle nosily ženy, které opustily reprodukční věk a lidi, kteří jeli na pohřeb.

Nyní v národním kroji můžete najít nejjasnější a nejživější barvy. Docela často, smaragdové, fialové a modré odstíny jsou používány v pánském a ženském rouchu. Vždy se kombinují s kontrastními tóny a jasnými vzory. Nejběžnější výšivka je zlatá nebo žlutá. Ona dělá oblečení mnohem bohatším a zajímavějším.

Tkaniny

Dříve, samet byl používán pro krejčovství. Hrany a lem miloval ozdobit kožešinou.Zvířecí chlupy se často opakovaly v čelenkách, oblečení se postupně zesvětlovalo a upřednostňovaly se jiné tkaniny. Vlněné, bavlněné a hedvábné tkaniny jsou považovány za nejoblíbenější. Košilka šít z brokátu, který je pokryt malými vzory. Někdy můžete najít možnosti sametu a některé elastické materiály.

V současné době jsou moderní oblečení nejčastěji šité z hedvábí nebo saténu. Faktem je, že tato tkanina je velmi lehká a příjemná. Kromě toho přenáší hloubku odstínu a obohacuje obraz, stojí za to říci, že tatáři vždy používají kombinovaná plátna. Takový kontrast činí obraz originálnějším a zajímavějším.

Nyní neexistují žádná přísná a ostrá omezení. Zohledňují se přání a vlastnosti lidí a jejich vkus. Samozřejmě, že řez a určité detaily zůstávají stejné.

Řezané a dekorativní švy

Hlavním rysem tatarského kostýmu byl lichoběžníkový tvar. Zástupci této národnosti nosili široké košile připomínající tuniky a objemné svrchní oblečení s pevným zády.

V klasické košili nebyly žádné ramenní švy, ale odříznuty od rovného, ​​ale ohnutého plátna. Také byly přítomny rozkroku, neobvyklých klínů, které byly vloženy po stranách a řezu v hrudi. Některé typy Tatarů měly stojací límec. Mužský model byl velmi široký a sotva dosáhl kolen a žena se téměř dotkla kotníků.

Kalhoty v národních krojích jsou poměrně objemné a svrchní oděvy byly vždy zavěšené.

Je nepravděpodobné, že se s tímto produktem setkáte bez ozdobných švů. Existuje několik typů vzorovaného tkaní.

  • První je "tkanina se vzorem náhodnosti". Tlusté nitě tvoří ozdobu pruhů a jsou převážně zdobeny pásy a šátky. Závity samotné pro švy jsou nejčastěji vícebarevné.
  • Druhým typem je „kyperská tkanina“. Zde byly kachní nitě navrstveny na hlavní nit a zcela je zavřeny. Tyto švy se můžete naučit mezerami, které se podobají malým krokům.
  • Poslední typ je „board“. Nitě se opakují na obličeji, pak na špatné straně. Vypadají velmi originálně, než se podobají výšivce.

Příslušenství a dekorace

Bylo snadné posoudit pohodu rodiny různými dekoracemi. Nejenže byla žena hodnocena, ale i pár jako celek.

Muži obvykle nosili prsteny s velkými kameny a originálními přezkami. Hlavní dekorace dívek byla považována za nosoknik. Mohou být různých barev, materiálů a dokonce i tvarů.

Je třeba říci, že mezi Tatary se sotva setká s mladou dámou bez náušnic. Uši proběhly ve věku tří nebo čtyř let, takže si na náušnice zvykly děvčata. Tyto ozdoby se nosí do stáří a jsou také tradiční součástí tatarského kostýmu. Tam byly některé klasické formy náušnic, ale mnoho z nich byl vypůjčený od jiných národů.

Nezapomeňte na dámy a šperky pro krk. Nejčastěji však sloužily pro praktické účely. Dámy zakryly výrobky hlubokým výstřihem na košili.

Další originální příslušenství lze považovat za závěs. Byla to páska, která se nosila přes rameno. Muslimské ženy tam často měly kapsy, v nichž ukládaly texty z Koránu.

Svatební šaty rysy

Šaty nevěsty by měly být zavřené a jistě dlouhé. Dívka může být ve sněhobílém oblečení nebo dávat přednost tradičním jasným barvám. Mezi nimi jsou chrpy, vínové a zelené.

Velmi často tento produkt doplňuje košilku výše uvedených barev. U nohou mladé dámy mohou nosit boty nebo lehké boty, které se nazývají situační komedie. Na hlavě je obvykle přehozený přehoz krajky nebo calfak. Velké množství náramků, velkých náušnic a prstenu jsou vítány. Všechny tyto dekorace budou znamenat vysoký status nevěsty.

U mužů je vše mnohem jednodušší a stručnější.Kupují si klasický oblek, který rádi zdobí různými stuhami, a také nosí národní čelenku. Pokud svatba vyžaduje přísná pravidla, pak ženich upřednostňuje košili a sametovou bundu.

Genderové odrůdy

Žena

Dámský národní kostým zahrnuje košili, spodní kalhoty a kalhoty. Toto oblečení je vhodné pro každou příležitost a je základem.

Na počátku 20. století, dívky začaly šít šaty, které vypadají elegantnější. Spodní podbradník byl k výrobku připojen bezchybně. Připevnil se na krk nebo ramena pomocí tenkých popruhů. Tento obvaz je vždy zdoben některými ornamenty.

Pro některé Tatary byla zástěra považována za další každodenní detail. Někdo ho nosil výhradně s pracovním oblečením a někdo měl na sobě jen svátky.

Co se týče svrchních oděvů, velbloudy a bishmets byly vždy velmi žádané. Košilka je krátká a vybavená vestou. Bishmet je dlouhá srst se zúženým hřbetem. Často byla zdobena kožešinou a místo obvyklých knoflíků šila ze stříbra přezku, která sloužila jako dekorace pro oděv.

Nesezdané dívky měly na hlavě klobouk nebo kalfak s copánky. Ženy v manželství musely pokrývat všechny vlasy a záda. Proto byly do klobouků vždy zahrnuty účesy a přehozy.

Dítě

Dětské kostýmy se téměř neliší od modelů pro dospělé. Mají však živější detaily.

  1. Kostým pro chlapce je protáhlá košile se širokými rukávy. Pro pohodlí dítěte je výrobek často doplněn manžetami. Povinnou součástí soupravy je košilka, vyšívaná různými vzory. Kalhoty jsou obvykle široké a mají kontrastní odstín, který nebere pozornost z košile. Boty jsou obvykle nošeny na nohou av létě lehčí boty.
  2. Oblečení pro dívku je šaty s několika vrstvami. Pokrývá ramena, krk a rukávy a má také maximální délku. Národní čelenka jistě vychloubá hlavu a průsvitný závoj z ní lehce spadne, což zcela pokrývá celý hřbet. Šaty se vždy vyznačují jasnými barvami a zajímavými vzory.

Muž

Pánský oblek musí být široká košile, která má rozkroky pod pažemi a raglánovými rukávy. Mělo by být prodloužené a kalhoty musí být široké.

Existují dva typy oblečení, které lze charakterizovat v jednom detailu.

To může být s namontovaným nebo s rovným hřbetem. K první variantě je možné přiřadit kamisol, bishmet, choba. Bishmet je tlustá srst a Chob je lehký. Košilka je obvyklá vesta.

K druhé variantě patří kabáty Chikmen, Djilan a ovčí kůže. Chikmen je demi-sezónní oblečení, a on také přichází s vybaveným zpět. Dzhilyan představuje župan s malým límcem, který se nosí na jaře av létě. Srst ovčí kůže je považován za zimní oblečení z kožešin.

Povinným prvkem oblečení Tartar je pás. Dříve bohatí muži používali hedvábný pás, který byl zdoben třásněmi ze stříbrných nebo zlatých nití.

Lebka je považována za hlavní čelenku muže. Je to tvarovaná čepice, bohatě zdobená barevnými výšivkami.

Moderní volba

Téměř se s dívkou nesetkáš v košili a bundě. Dámy nosí uzavřené šaty A-silueta. Mají stand-up límec a flounces na rukávech. Samozřejmě existují výjimky, ale toto oblečení je nejoblíbenější. Co se týče klobouku, to se nemění.

Pro muže vše zůstává stejné, ale některé detaily a motivy vypadají moderněji a stylověji, v moderním tanci se používají kombinace tradičního národního kroje, ale s poznámkami nového času. Muži vždy vystupují v širokých kalhotách, které jsou schované do bot. Košile a košilky zůstávají stejné, a občas je do šatů přidán pás.

Šaty pro dívky mohou mít různé variace, ale vždy zůstanou zavřené. Rukávy jsou často zdobeny ozdobami. Pro taneční kostýmy byly použity nejjasnější a šťavnaté odstíny, stejně jako originální a bohatá výšivka.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky