Národní kostýmy světa

Národní kostýmy světa

Národní kostým pro každý národ je ztělesněním všech jeho rysů, kultury a tradic. Každý národ se může pochlubit speciálním oblečením, které ukládá kus minulosti a umožňuje udržovat národní identitu. O těchto kostýmech dnes a budou diskutovány.

Účel

Tradiční oděv není jen způsob, jak se chránit před chladem, ale také příležitost ukázat svou identitu určité kultuře. Národní oblečení bylo dříve velmi jasně rozděleno na příležitostné a slavnostní. Navíc, pro určité detaily národního kroje bylo možné posoudit, do které třídy osoba patří.

Vlastnosti lidových krojů světa

Kyrgyz

Za prvé stojí za povšimnutí, že kyrgyzské oblečení bylo zpočátku zřetelně rozlišováno. Tito lidé jsou zvyklí na kočovný život a jízdu na koni. Jejich oblečení bylo proto nejvhodnější pro pravidelné jízdy na koních.

Tradiční kyrgyzský kostým byl vytvořen ze zvířecích kůží a hrubé vlněné tkaniny. Z takto odolných materiálů byly šity jednoduché dlouhé pláště. Jejich podlahy byly v případě potřeby zorány a pás byl svázán koženým páskem. Národní kyrgyzské oblečení je široké a pohodlné, s minimálním množstvím dekoru.

Kalmyku

Národní oděvy Kalmyků jsou teplé a šaty jsou vícevrstvé. Lehké spodní prádlo - košile a kalhoty - byly vyrobeny z jemné bavlny, látky nebo nankeys, v závislosti na blahu rodiny. Svrchní oděvy byly hustší, z kůže nebo plsti. Byl vyzdoben kožešinami a bohatí lidé také používali vyšívané pruhy jako dekor.

Kostým Gruzie

Národní kroj Gruzie mimo jiné tradiční kostýmy vyzdvihuje hojnost výzdoby. Oblečení pro gruzínské ženy se skládalo z mrkve (dlouhé šaty) a pásu, který byl nutně zdoben výšivkou nebo perlami.

Pro muže byly typické oblečení kalhoty a košile, doplněné Circassianem. V takových šatech se zdálo, že postava muže je štíhlejší a napjatá díky úzkému pasu, zvýrazněnému pásu a širokým ramenům.

Srbština

Národní srbské oblečení je jednoduché. Hlavním materiálem pro šití tradičních oděvů bylo vždy tenké plátno. Lněné oblečení šité pro dospělé a děti. Nosila ho kdykoliv během roku. Je pravda, že v zimě byly oblečení doplněny vlněnou sukní a teplými předpažbí. Jako svrchní oděvy byly použity kožešinové bundy bez rukávů nebo silné kožené pláštěnky.

Adygei

Charakteristickým znakem kostýmů Adygei jsou volné čepice, připomínající župany se širokými podlahami. Tyto pláštěnky byly upevněny stříbrnými knoflíky. Doplňte obraz pohodlných kalhot, které byly doplněny do nohou.

Nahoře Circassiani položili na ramena plstěný plášť. Nosila se tak, že pravá ruka zůstala po celou dobu volná. Bylo to vhodné především pro mužské válečníky, stejně jako pro poštu, kterou nosili pod burkou.

Dalším charakteristickým znakem lidového kroje Adyghe je vysoký plstěný klobouk. Muži ho nosili, zatímco ženy se snažily vybrat si elegantnější pokrývku hlavy, například špičatou čepici zdobenou šišákem. Také pokud možno bohatě vyzdobili svůj oděv kruhy, náušnicemi, náramky a dalšími ozdobnými prvky.

Finština

Tradiční finský kostým se vyznačuje studenými barvami, jednoduchými etnickými vzory a speciální elegancí.Dámské národní oblečení je kombinací dlouhé sukně, zdobené zástěrou, kabát-bez rukávů bunda, nosí přes halenku, sako a boty s ponožkami. Mladé dívky mohly dělat bez klobouků, ale vdané ženy měly nosit úhlednou krajkovou čepici a jít ven.

Anglicky

Na rozdíl od Skotů a Irů nemají obyvatelé Foggy Albion charakteristické oblečení, které by se dalo nazvat národním krojem. Existují však určité věci, které jsou typickými představiteli určitých profesí, charakteristické pouze pro Anglii. Například strážci slavné věže nosí šarlatové kamisoly, vyšívané ve zlatě. Jako čelenka používaná vysoká dáma, zdobená černou kožešinou.

Ingush

Mezi národní kostýmy Ingush stojí za povšimnutí sváteční šaty pro dívky. Byly šity z drahých hladkých tkanin a pokud možno zdobeny krajkou, perlami a zlatou nebo stříbrnou výšivkou. Dalším charakteristickým rysem je „kurkhas“, stará čelenka, která doplňuje tradiční kostýmy.

Tádžik

Lidový tádžický kostým je ideální pro obyvatele vysočiny. Jeho charakteristickými rysy jsou volné košile, kalhoty a teplý župan, doplněný o opasek. Tádžikové tradičně používali lebky jako pokrývky hlavy.

Dámské oblečení se skládalo také z prodloužené košile a teplého topu. Talentované jehly navíc zdobily košili originální výšivkou.

Gypsy

Protože Cikáni jsou z Indie, jejich oblečení jasně ukazuje podobnost s barevnými indickými outfity. Romové jsou kočovníci, proto každá skupina, zastavující se na území určité země, absorbovala charakteristické rysy svého kroje do svého oděvu.

Ale všechny cikánské oblečení kombinovaly určité rysy. Mezi Romy je tedy tabuizovaný systém zvaný pekalimos. To znamená otevřený vrchol a uzavřené dno. Faktem je, že podle přesvědčení Cikána je spodní část ženského těla nečistá, takže musí být skryta dlouhou sukní. Pokud jde o vrchol, může být dobře otevřený a doplněný hlubokým výstřihem.

Přes dlouhé barevné sukně děvčata vždy měla zástěru. To bylo věřil, že to je další štít, který chrání tělo ženy před očima druhých a dotýká.

Khakassky

Kostýmy Khakass jsou také velmi výrazné. Muži měli na sobě košili a tlusté kalhoty, ženy nosily nejvíce zavřené šaty. Dámský oděv měl skrýt před zvědavýma očima celého těla, kromě rukou a krku.

Zvláště pozoruhodné jsou slavnostní národní kroje. Byly vyrobeny z drahých materiálů: hedvábí, černý samet a srst. Tyto kostýmy dávaly jedinečnost ornamentu. Nejčastěji na povrchu šatů vyšívané elegantní květinové vzory.

Kazakov

Kozáci byli válečníci a jezdci. Proto bylo jejich oblečení určeno pro jízdu. Volné kalhoty nedržely pohyby a mohly se volně pohybovat na koni. Naopak, byl co nejtěsnější. Krátký kabát chráněný před chladem, ale nezasahoval ani do skoku, ani do účasti na nožní bitvě. Pro větší pohodlí je navíc svázán s pásem nebo širokým křídlem.

Španělština

Jeden z nejpozoruhodnějších národních kostýmů je španělština. Šaty pro ženy ve Španělsku odlišovaly otevřenost a zdůrazňovali sexualitu. Dámský kostým se skládal z široké sukně světlé barvy, korzetu a halenky s otevřeným výstřihem a někdy holýma rukama.

Nejcharakterističtějším prvkem oděvu je barevná vícevrstvá sukně, která se nosila v každodenním životě i na dovolené. Nejokázalejší čelenka byla a je mantilla. Tento krajkový plášť, nosený přes vysoký hřeben, je někdy používán k vytvoření svatební fotografie v lidovém stylu.

Buryat

Nemůžete ignorovat národní kroj Burjatska. Buryat oblečení je různorodé: pro každý věk a třídu byly jejich zvláštní detaily o kostýmu. Děvčata do 14 let měla na sobě terligi - dlouhověké látkové župany, doplněné širokým křídlem. Starší dívky byly oblečeny v kratších šatech, doplněné barevným ozdobným páskem.

Pro vdané ženy byly charakterizovány šaty s bujnou obláčky a kožešinovým lemem. Bohaté dámy dávají přednost oblečení z dražších tkanin - látky nebo lesklého saténu. Byly vyzdobeny kožešinou vzácných zvířat.

Thajsko kostým

Kostýmy thajských lidí jsou světlejší a jasnější. To je dáno zvláštnostmi země, ve které žijí. Dalším charakteristickým rysem tohoto slunného oblečení země je množství šperků. Od pěti let dívky nosí prsteny kolem krku a zápěstí, jejichž počet se časem zvyšuje. To je podle jejich přesvědčení standard krásy.

Skotský

Skotské lidové kroje jsou po celém světě známy pro takové charakteristické rysy jako kilt. Tento kus šatníku, připomínající jednoduchou sukni, je součástí oblečení pro muže i ženy.

Kilt je šitý z tartanu. Jedná se o hustou vlněnou tkaninu s výrazným plisovaným potiskem. Za zmínku stojí také to, že každý klan a region měly svůj vlastní vzor, ​​lišící se velikostí buněk a barevnou kombinací. Vrchol národního kroje Skotska je monofonní, doplněný černou vestou.

Mexická

Kostým Mexičanů je mnoho lidí spojeno s kloboukem sombrero - široký-lemovaný. Kromě této čelenky, národní mexické oblečení také obsahuje širokou bavlněnou košili a kalhoty.

Dámská verze národního kroje se příliš neliší od mužského. Skládá se ze stejné halenky, doplněné monochromatickou dlouhou sukní. Nedílnou součástí mexického národního kroje je barevný šátek, který ženy používají jako plášť, jako čelenku, a dokonce i jako závěs, ve kterém můžete nosit novorozené dítě.

Bulharština

Národní bulharské kostýmy jsou tradičně rozděleny na „černé jaro“ a „bílé kari“. První verze oblečení byla provedena v tmavých barvách, druhá - ve světle. Lehké obleky byly nošeny na svátky a tmavší obleky byly určeny pro každodenní nošení. Bulhaři zdobili košili a vestu výšivkou.

Ženy obvykle nosily dlouhé šaty, doplněné malovanou zástěrou. A muži kombinovali košili a vestu s kalhotami. Jak širokými kalhotami bylo možné posoudit blaho mužů. Čím širší je spodní část obleku, tím bohatší je bulharština.

Národní kostýmy světa jsou tak rozmanité a na rozdíl od sebe navzájem jako lidé sami, kteří obývají území různých zemí. Tradiční kroje se nosí pouze při zvláštních příležitostech a některé z jejich prvků se používají při tvorbě moderního oblečení pro ženy a muže. Takový přístup k národnímu oděvu vám umožní udržet si pocit sounáležitosti s určitou kulturou a vzpomínkou na bohatou minulost vaší země.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky