Moldavský národní kroj

Moldavský národní kroj

Trochu historie

Tradiční etnické kostýmy se vyvíjely po staletí a každý detail v něm má zvláštní význam. V lidovém kroji Moldavska odrážela, jako v zrcadle, zvláštnosti života lidí v této zemi, velkorysých k bohatým sklizním. Oblečení s národním vzorem listů, květin a ovoce, zdobené propracovanou výšivkou, odlišuje moldavský vintage kostým.

Dnes se prvky a tradice kostýmu projevují i ​​v každodenním oblečení, které se nosí na venkově a někdy i v městských oblastech. Veškeré bohatství a krása tradiční výzdoby je zvláště patrné během svátků, svateb a festivalů etnické hudby a tance Moldavska.

Moldavský kostým vznikl v dobách, kdy rolnické ženy vyráběly látky pro oděvy samy, v podmínkách přirozené ekonomiky izolované od měst. Ve vesnicích tkát a točit, dívky vyšívané košile, připravil věno na svatbu.

Od 14. století byly na území Moldavska stavěny předení, tkalcovny a řemeslné dílny. Pozoruhodný místní boyars postupně se vyvíjel tkaní průmysl. Vynikající tovární materiály, jako je hedvábí, satén a kašmír, se začaly objevovat a používaly k úpravě národních krojů až v 19. století. Současně se v módě objevily tenké zástěry z lnu, hedvábných ručníků s třásněmi, které se nosily na hlavě ženatých žen.

Obyvatelé dodali vesničanům kabáty z ovčí kůže a jehněčí klobouky, plstěné klobouky a boty, stejně jako bundy bez rukávů pro muže a ženy. Vznikl tak původní národní kroj, charakteristický pro všechny regiony Moldavska.

Vlastnosti

Barvy a odstíny

  • V šatech ženy z moldavské vesnice, s výjimkou svátků, dominovaly dvě nebo tři základní barvy - černá, bílá a červená. Tyto odstíny byly použity pro vyšívání, stejně jako modré a zelené.
  • Pro příležitostné a elegantní dámské sukně použité bavlněné a vlněné tkaniny. Na tmavém pozadí bylo několik jasných svislých pruhů. Často se setkaly bílo-modré nebo červeno-zelené sukně.

Tkanina a střih

Domácí textilie, které stále vyrábějí moldavští řemeslníci na historických horizontálních strojích, zahrnují lněné a konopné plátno a plátno, stejně jako tlustý vlněný materiál.

  • Košile a letní pánské kalhoty byly šité z plátna. Vlna byla používána pro svrchní oděvy, sukně a zástěry, stejně jako široké pásy, charakteristické pro ženský i mužský národní kroj Moldavska.
  • V závislosti na terénu by mohla být přizpůsobená sukně obzvláště řezaná, rovnější nebo rozšířená. Ornamentový styl v této části země. na hrudi, límci a lemu.
  • Rukávy košile byly uvolněny, výrobky byly šity s podobnými tuniky, rukávy byly přizpůsobeny z jednoho kusu materiálu. Nosil sofistikovanější styly s vložkami na ramenou, na jhu. Viditelná část košile byla vyrobena z tenkého plátna a dno, pokud nebylo viditelné, z hrubšího.
  • Vyšívali národní košile s křížem a saténovým stehem ve třech nebo čtyřech pruzích, zdobených krásnými merezhki.

Druhy

Národní kostým pro moldavského muže, který se schází v každém koutě této země, je protáhlá bílá tunika košile, lehké kalhoty, špičatý vrchol jehněčího nebo klobouku.

Kosovorotka - nejstarší typ košile pro muže. Má na sobě župan, zdobí jeden nebo více pásů z vlny nebo kůže.

Pánský oblek není tak plný barev, jako ženy. Obyvatelé horských vesnic mají dlouhé košile z tlustého plátna s prodlouženými rukávy a dlouhými podlahami.Pánská národní kroj na pláni měl krátkou košili s rukávy.

Muži nosili kalhoty v létě konopí nebo lnu, v zimě - vlny. Pastýři v horách nosili kůže. Jako svrchní oděvy byly vesty s koženými aplikacemi, pláštěmi s dlouhými rukávy ze světlého plátna - bílé a šedé. Rolníci v zimě oblékli kožichy a svitky. Také muži neopustili dům bez klobouku nebo letního slaměného klobouku.

Ženy měly nosit elegantní bílé dlouhé tričko s ozdobou, vlněnou sukni s opaskem. Nejoblíbenější byla sukně zvaná "katrine". Kousek materiálu omotaný kolem boků byl podepřen pásem. Nezáleželo na tom, na které straně začít pokládat podlahu sukně. Pás ukázal věk vdané ženy, mladé dívky často svázaly pas s kapesníkem.

Příslušenství a obuv

  • Moldavané nosili šátky v létě a na podzim av zimě - klobouky jako muži, s tkaninovými deskami a kožešinami, plochými kožešinovými klobouky se sluchátky.
  • Rolníci oblékli domácí posthards rawhide. Ošetřený kus zvířecí kůže, nošený na noze, byl ucpaný nahoře. Boty na zakázku byly vysoce ceněny a přešly z matky na dceru.
  • Muži a ženy ve vesnicích tkali boty z rákosu a kůry z vápna, vázali rostliny s lany jako lýkové boty. Později se objevily kožené boty a boty. Starší lidé a děti plstili své boty z plsti nebo vlny nebo pletení.

Luxusní svatební šaty

Nesezdané moldavské dívky chodily s vlasy volnými nebo opletenými, tkaními a nošením věnce rostlin a květin. Během svatebního obřadu byla hlava nevěsty pokryta průhledným závojem. Na svatebním obřadu se její šaty oblékly veřejně do šatů pro vdanou ženu - šátek.

Slavnostní šátek z hedvábí nebo jemné bavlněné příze, složený v trojúhelníku, se nosil tak, že oba jeho konce, krásně vyšívané vzory, padaly na hruď. Zdobené oblečení korálky a náhrdelníky, krásné náušnice.

Od dávných dob věřili Moldávci, že speciální pás dokáže vyléčit nemoci, učinit je šťastnými a úspěšnými. Mladý muž dostal speciální svatební pásek, přes který byl pozemek čten. Tento rituál se zachoval v moldavských vesnicích až do současnosti. Kožené pásy s kovovými vložkami nahradily vlněné vlněné, jejichž délka byla někdy až dva metry.

Mladí chlapci a dívky nosili svatební šaty s bohatou výšivkou na límci, patrech a manžetách, na které byla šitá krajka. U svatebních šatů byla použita speciální tkanina, vyrobená prokládacími vzory. Svatební kalhoty pro kluky vyrobené z bavlněného bílého prádla s vyšívaným národním ornamentem Moldavska. Ženich měl na sobě krásný klobouk se stuhami zdobenými květinami a pavími pery.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky