Národní kostým Komi

Národní kostým Komi

Kostým je důležitou součástí kultury každého národa. Odráží všechno. Podmínky, ve kterých lidé žili, víry, dokonce i historické události, zanechávají své stopy na stylech a prvcích oblečení. Zachování tradic národního kroje je zachováním paměti samotné národnosti.

Trochu historie

Komi je skupina Finno-Ugric národů, kteří žili na severovýchodě evropské části Ruska od starověku. Jejich historie může být stopována od 1. tisíciletí před naším letopočtem, Velké Perm, knížectví Komi, bylo poprvé zmíněno v Příběhu minulých let a od té doby je v ruských zdrojích neustále přítomno. 800 bojovníků Komi přišlo na pomoc Dmitriy Donskoy na Kulikovo poli, později byl tento region zapojen do aktivního obchodu s kožešinami s jinými knížectví. V 16. století, během dobytí knížectví Ivanem hrozný, olej byl nalezen, a 300 roků pozdnější, v 1930, bohatá ložiska uhlí byla prozkoumána tady. V roce 1993 vznikla Komijská republika. V současné době je většina obyvatel těchto zemí etnických Komi-Zyrians. Tento národ si zachovává své kulturní dědictví: jazyk, zvyky, folklór a samozřejmě kostým.

Popis šatů

Tradiční kostýmy těchto lidí jsou rozmanité a velmi pestré. Slavnostní oděv byl ušit z tenkého plátna, látky nejlepší kvality a později z továrních tkanin. Nejbohatší lidé mohli dokonce nosit hedvábí, brokát, satén a kašmír.

Pánský oblek Komi

Muži Komi byli v šatech nenároční. Selský ležérní oblek se skládal z prádla, kalhot a košile, která byla šitá z nejhrubších a nejlevnějších materiálů.

Lovci, rybáři a dřevorubci, kromě kalhot a košile, nosili speciální boty s ohnutými nosy a pevnými podešvemi (kym) a bunda bez rukávů (luzan) nebo kaftan byla shora završena, pokud se to stalo v zimě. Svrchní oděv byl šitý z domácího plátna bílé nebo šedé barvy, pak byl ošoupán kůží, pás byl šitý přímo na pás a ramena byla zpevněna trojúhelníkovými kousky látky. Někdy byl tento bez rukávů kapucí.

Slavnostní oděvy se lišily od každodenních barev a drahých tkanin. Muži měli na sobě košili, vyrobenou ze světlého hedvábí nebo saténu, opásanou koženým nebo tkaným pásem a kalhoty šité z dobrého měkkého hadříku. A shora byla v závislosti na ročním období hozena bunda nebo kaftan.

Kostým dámské Komi

Dámský ležérní kostým se skládal z dlouhé košile a letní šaty.

Košile se obvykle dotýkala téměř k podlaze a šila ze dvou druhů tkanin. Vrchní část, viditelná pro všechny části, byla přišita z vysoce kvalitní jemné tkaniny a na dně byla hrubší, ale odolná proti opotřebení. Přes takovou košili se nosí letní šaty. Ve starověku to bylo řezané s klíny, pozdnější sundresses staly se rovné, živůtek nebo živůtek byl přidán k nim, a to bylo drženo s pomocí ramenních popruhů. Na rozdíl od bílé a šedé tkaniny košile, tento kus oblečení se snažil šít z světlé tkaniny. Dokonce i denní oblečení Komi ženy muselo zdůraznit její krásu a dovednosti hostitelky.

Svrchní oděvy byly velmi rozmanité. V zimě ženy nosily kožichy. V nejtěžších mrazech z výšky mohl být také přidán zipun. Velvet kožichy s liškou nebo veverkou srstí byly nalezeny mezi nejzajímavějšími.

Slavnostní oděv byl vyřezáván v neformálním stylu, ale byl mnohem bohatší zdobený výšivkou a šitý z lepších a dražších tkanin. Bohatí Komi měli na sobě šaty bez rukávů bez rukávů.

Sukně, šaty a košile se v šatníku Komi objevily až v polovině 20. století.Ale v nich ženy dodržovaly obvyklé barvy a styly.

Zvláštní částí šatů byla pokrývka hlavy. Poukazovali na sociální postavení žen. Mladé dívky nosily obruče, brokátové stuhy nebo těžké obvazy. Vlasy nebyly uzavřeny až do manželství. Kdyby byli sami, chodili takhle až do stáří. Spolu s manželstvím se změnila čelenka. Na svatbě měla dívka na sobě ženu-jur, podobnou ruskému kokošnikovi, a až do stáří neměla právo ji odvést. Přehlídka vlasů, mít ztracený Baba Jura, byl považován za velkou hanbu. Ve stáří začaly pokrývat hlavy jednoduchými šátky.

Vlastnosti

Zvláštní rysy kostýmů lidí Komi jsou považovány za speciální střih košile, použití dvou druhů tkanin pro ně. Hlavní část byla přišita z tenkého, obíleného plátna a vložky z nich byly vyrobeny z býků. V pánských košilích často stojí límec a rovné rukávy.

Množství výšivek na dámských i pánských oblecích je také jasným detailem. Na košili, rukávy od zápěstí k ramenům byly vyšívány zářivě červenou, modrou a černou nití. S příchodem chemických barviv se výběr barev stal ještě bohatším.

Moderní modely

Národní kostým Komi není minulostí. Zajímají se o ně nejen učenci, etnografové a historici, ale i obyčejní moderní obyvatelé Komi republiky. Hlavní část kostýmů, které se nyní vytvářejí, je založena na tradicích počátku 20. století, často na košili se sukní a zástěrou, zdobené světlou výšivkou.

Národní kroje nebo jen jejich prvky jsou využívány pro představení různých tvůrčích skupin, pro tematické fotografické focení a svatby. Mladí módní návrháři pracující v Komi republice také nezapomínají na své kořeny a často vytvářejí sbírky z fragmentů národního kroje.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky