Židovský národní kroj

Židovský národní kroj

Tradiční oděv Židů je poměrně pestrý, což jim umožňuje vystupovat z davu a oblékat věci v národním stylu.

Trochu historie

Židovské tradiční šaty mají stejně jako všechny národní kroje bohatou historii.

Bylo vytvořeno s očekáváním, že Židé se mohou asimilovat v jakékoli zemi. Důvodem této touhy byla nespokojenost zástupců mnoha zemí s osobami židovské národnosti.

První tradiční oblečení bylo vytvořeno pod vlivem Babylončanů. Židé bez otroctví i nadále nosili dvě košile (jedno prádlo, další vlněné), kaftan a široký pás.

Za vlády Šalamouna se židovské šaty staly luxusnějšími - byly použity lehké vzdušné tkaniny, kostýmy byly zdobeny zlatou výšivkou a drahými kameny. Pozoruhodné ženy miloval tkát perly dokonce do jejich účesů, zatímco zdůrazní jejich společenské postavení.

Časem však tento luxus zmizel ze šatů obyčejných Židů. Tradiční oděv se stal více zdrženlivým, byla věnována velká pozornost detailům a oblečení zdůrazňovalo religiozitu člověka a jeho příslušnost k určité komunitě.

Ve dvacátém století, aby nevynikali, si Židé v té době půjčovali od Evropanů černé čepice a dlouhé šaty. V této podobě bylo snazší sloučit s místními obyvateli, usazovat se v každém městě v Evropě. A i když takové věci vycházely z módy po celém světě, Židé pokračovali a nadále je nosili.

Vlastnosti

Když už mluvíme o národním kroji Židů, měli bychom zmínit řadu nuancí, které odlišují toto oblečení od ostatních.

Barvy a odstíny

V národním židovském oblečení převládají neutrální tóny. Hlavní je černá. V zimě také nosili oblečení v hnědé nebo modré barvě. V létě dominovaly bílé šaty. Světlé "barevné" oblečení - to není o židovském kroji.

Tkanina a střih

Židovská kultura byla vždy výhradně městská.. Proto ženy nejsou zapojeny do výroby materiálu na vlastní pěst a koupily ho. Použité materiály jsou velmi odlišné, od levnějších až po drahé.

Odrůdy

Tradiční Pánský oblek se skládá z jednoduchého černého kabátu a pláštěnek.

Hebrejské jméno tohoto mysu je „Talit Katan“. Jedná se o integrální výbavu národního oděvu, což je černý tkaninový obdélník s drážkou pro hlavu a speciální střapce na okrajích. Každý z nich končí v osmi pramenech.

Charakteristickým rysem tohoto pláště je, že vypadá jako svrchní oděv, ale nosí se nejen nad, ale pod košili. Hlavní věc je, že štětec se nachází na horní části kalhot.

Dámský kroj se skládá z šaty nebo halenky se sukní a zástěry. Zástěra sloužila nejen jako ochrana před domácími nečistotami, ale také chráněná před zlým okem.

Šaty žen staré víry byly dlouhé a zdobené ruční výšivkou nebo krajkou. Ruce se schovávaly za dlouhými rukávy a zužovaly se na zápěstí. V těchto šatech byl také límec, zdobený krajkou a pevně sevřel krk. Pevný kroužek kolem pasu a koženého opasku.

Dětský kostým pro dívky se prakticky nelišil od oblečení pro dospělé. Šaty byly také docela uzavřené, ale kratší. Chlapci do třinácti let nenosili plášť. Bylo jí dovoleno nosit pouze ti, kteří dosáhli věku většiny, když oslavili Barmitzwu Po této události byl chlapec považován za muže.

Příslušenství a obuv

Každý Žid přidává k tradičnímu oblečení čelenku. Někdy je jich několik - najednou Yarmulke a nahoře "rakev" nebo "Dashek". „Kaskety“ vypadají jako čepice starého stylu a jsou rozšířené mezi Židy žijícími v Rusku a Polsku.

V každodenním životě je černý klobouk součástí tradičního židovského kostýmu. Tato lakonická čelenka, navzdory své zdánlivé jednoduchosti, může o svém majiteli hodně říct.

Velikost klobouku, jeho prvky a jak sedí na hlavě, nesou informace o společenském postavení majitele a o tom, který z proudů judaismu vyznává.

Hluboký význam spočívá ve stylu a velikosti Yarmulke.. Obecně řečeno, je to kulatá čepice, kterou spojujeme s židovským oblečením. Jméno Yarmulke pochází z fráze "yere malka", to znamená "bojí se pána". Tato slova se nazývají věřící.

Yarmulks jsou vytvořeny nejen v různých barvách a stylech, ale také z různých materiálů. Mohou být jak plstěné, tak vlněné nebo pletené. Židé si je však vybírají, nehledí na svůj vlastní vkus. Volba konkrétního modelu závisí na tom, co ostatní Židé z komunity nosí.

Příslušenství v židovském kostýmu používá široký pás a v některých případech i kravatu.

Kravata je poněkud kontroverzní doplněk pro Židy, protože když je nastaven, je vytvořen křížový uzel, který způsobuje velkou nespokojenost pro Hasidima - ortodoxní věřící.

Co se týče žen, také si zdobili hlavy klobouky, nosili paruky pod nimi. Korálky byly také používány jako dekorace, které se nosily ve dvou řadách.

Boty v tradičním židovském kostýmu jsou jednoduché a nenápadné. V létě se na bosých nohách nosily černé vysoké boty se šněrováním a v zimě přes pletené punčochy.

Moderní modely

V moderním světě je stále populární tradiční židovský kostým.. Náboženští Židé také používají Yarmulks a tradiční pláštěnky. Kompletní kostým se používá pro různé oslavy a setkání.

Národní kostýmy jsou často oblečeny k provádění tradičních tanců. V tomto případě ženy používají více moderních možností, protože není příliš pohodlné pohybovat se v tradičním oděvu.

Tradiční židovský kostým je odrazem všech rysů světového názoru tohoto národa. Bez ohledu na to, jak je svět proměnlivý, Židé se úspěšně přizpůsobují změnám v něm. Stejně tak jejich národní oděv, měnící se v závislosti na epoše a stanovišti, zůstává jedinečný a není podobný kostýmům jiných národností.

Poznámky
Autor komentáře

Šaty

Sukně

Halenky